Rubriky | Afrika

Tags | ,

Francie údajně používá v Mali zakázané zbraně

Zveřejněno 19 března 2013 autorem FreePub

Zpráva tvrdí, že Francie použila mezinárodně zakázané zbraně v bojích v Mali.

Podle nedávné zprávy vydané alžírským novinami al-Khabar skupina bojovníků známá jako Ansar Dine řekla v prohlášení ve městě Gossi, že Francií vedení vojáci použili na severu Mali mezinárodně zakázané zbraně.

Prohlášení uvádí, že francouzští vojáci použili zbraně s ochuzeným uranem s vysoce výbušnou silou proti jeskyni v horách Adrar des Ifoghas na severu Mali.

Francouzští vojáci také otrávili řadu studen v horských oblastech severního Mali, uvádí se v prohlášení.

Dále se v něm uvádí, že francouzské síly se pokoušeli vzbudit žízeň u ozbrojených bojovníků tím, že uměle zvyšovali teplotu v regionu.

Bývalý velitel Ansar Dine řekl, že tento nedávný krok je novou taktikou jak dvojnásobně obklíčit stovky bojovníků, kteří hledali útočiště v horách Ifoghas.

11. ledna Francie zahájila válku v Mali pod záminkou zastavení postupu bojovníků, kteří převzali kontrolu nad severní částí země. Spojené státy, kanada, Velká Británie, Belgie, Německo a Dánsko vyjádřily podporu tomuto kroku.

Francií vedená válka v Mali způsobila vážnou humanitární krizi na severu země, vysídlila tisíce lidí, kteří nyní žijí v žalostných podmínkách.

Analytici se domnívají, že jedním z důvodu francouzské války v Mali je přítomnost opuštěných přírodních zdrojů, například ropy, zlata a uranu.

Překlad článku French-led forces use banned weapons in Mali: Report
presstv.ir/detail/2013/03/18/294264/french-forces-use-banned-arms-in-mali

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat