Rubriky | Evropa

Francie: Učitelé stávkují kvůli reformám školství

Zveřejněno 23 ledna 2013 autorem FreePub

Většina základních škol ve Francii je zavřena po dobu pěti pracovních dní.

Žáci základních škol mají od úterý volno, protože jejich učitelé stávkují proti vládnímu návrhu, aby děti ve středu navštěvovaly půldenní třídu. Toto nařízení nabude účinnosti v září.

Stovky učitelů v Paříži se v úterý sešli na pochod, který skončí u pařížské radnice.

Učitelé si stěžují na nadměrné pracovní doby a že přidání dalšího dne do jejich čtyřdenního pracovního týdne nebude mít pro ně žádný finanční zisk.

Jerome Lambert z Národního svazu učitelů základních a středních škol (SNUipp-FSU) řekl, že učitelé, z nichž většina volila prezidenta Hollandeho, vyjádřili zklamání ze socialistického přístupu vlády ke zlepšování vzdělání.

„To, co socialistická vláda nabízí nemá nic společného s jejími velkými sliby. Nic co nabízí není dobré,“ řekl učitel v pařížské stávce.

Učitelé řekli, že reforma školství „opomíjí skutečné problémy“ s přeplněnými třídami a „nedostatek učitelů se specializovaným vzděláním, jak se vypořádat s dětmi s poruchami učení.“

Hollandova reforma si klade za cíl zlepšit vzdělání v zemi tím, že zvýší jeden z nejkratších školních roků v Evropě a sníží množství hodin strávených denně ve škole.

Učitelé v drtivé většině volili Hollandeho 6. května 2012 při prezidentských volbách, prezident slíbil, že zlepší školství a poskytne dostatečné výdaje pro vzdělávání.

Překlad článku French teachers strike for education reforms
presstv.ir/detail/2013/01/22/284993/teachers-strike-for-education-reforms

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat