Fukušima: Radioaktivní voda přetekla přes bariéru

Zveřejněno 11 srpna 2013 autorem FreePub

Kontaminovaná voda se hromadí pod zničenou Fukušimou.

Hladina této vody stoupla 60 centimetrů nad ochrannou bariéru a nyní volně vytéká do Tichého oceánu, přiznala společnost TEPCO, která provozuje elektrárnu ve Fukušimě.

Tokyo Electric Power Company (TEPCO), která je zodpovědná za sanaci poškozené jaderné elektrárny Fukušima, v sobotu uvedlo, že ochranné bariéry, které byly instalovány, aby se zabránilo proniknutí toxické vody do oceánu, již byly překonány vysokou hladinou vody, uvedla agentura Itar-Tass

Kontaminovaná podzemní voda, která se mísí s vodou prosakující z elektrárny, již vystoupala nad 60 centimetrovou bariéru – TEPCO to nazývá hlavní příčinou masivního úniku toxických látek.

>> Aktualizace o dění ve Fukušimě na webu RT.com
>> Radiace ve Fukušimě dosahuje úrovně z roku 2011
>> Z jaderné elektrárny Fukušima vytéká radioaktivní voda

V pátek společnost TEPCO oznámila, že zahájila odčerpávání kontaminované podzemní vody – podařilo se jí odčerpat 13 tun vody za šest hodin. TEPCO také uvedlo, že plánuje zvýšit odčerpávající množství vody na 100 tun za den s pomocí speciálního systému, který bude dokončen v polovině srpna. Tento systém by poté stačil na to, aby zabránil většině znečištění oceánu, odhaduje TEPCO.

Nicméně japonské ministerstvo průmyslu nedávno odhadlo, že zhruba 300 tun kontaminované podzemní vody postupně den za dnem teklo do moře od března 2011, kdy zemětřesení a tsunami zasáhlo Fukušimu.

TEPCO také slíbilo, že urychleně posílí ochranné štíty, aby udrželo na uzdě radioaktivní úniky. Společnost si opakovaně stěžovala na nedostatek místa a musela se uchýlit k čerpání vody do narychlo postavených nádrží s pochybnou spolehlivostí, protože se více než 20 000 tun vysoce radioaktivní vody nahromadilo v kanalizačním systému elektrárny.

Nedávno odebrané vzorky vody z podzemní chodby pod Fukušimou ukázaly extrémně vysoké úrovně radiace srovnatelné s těmi bezprostředně po katastrofě v březnu 2011. Testovaná voda, která se smísila s podzemní vodou a poté tekla do oceánu, obsahovala 2,35 miliardy Becquerelů cesia na litr – je 16 milionkrát více, než je limit.

Překlad článku Radioactive water overruns Fukushima barrier – TEPCO
rt.com/news/fukushima-water-overrun-barrier-335

Radioaktivní voda překročení Fukušima bariéra

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat