Rubriky | Evropa

Glyfosát z Roundupu nalezen v moči Evropanů

Zveřejněno 14 června 2013 autorem FreePub

Glyfosát byl nalezen v moči lidí z 18 států Evropy, včetně České republiky.

Test si objednala skupina Friends of the Earth Europe [výsledky testu]. Toto zjištění vyvolalo rostoucí obavy z úrovně vystavení glyfosátu, který se používá jako zabiják plevele – běžně jej používají zemědělci, orgány veřejné správy a zahrádkáři napříč Evropou. Očekává se, že spotřeba glyfosátu poroste v případě nárůstu pěstování geneticky modifikovaných plodin v Evropě.

Navzdory jeho širokému používání je v současné době glyfosát málo monitorován v potravinách, vodě a životním prostředí. Je to poprvé, co byl proveden test napříč Evropou na přítomnost glyfosátu u člověka.

Mluvčí Friends of the Earth Europe Adrian Bebb řekl: „Většina lidí se obává, že by se mohl objevit v jejich těle. Testovali jsme obyvatele měst v 18 zemích a našli stopy glyfosátu v každé zemi. Tyto výsledky naznačují, že jsme vystaveni glyfosátu v našem každodenním životě. zatím nevíme, odkud pochází, jak moc je rozšířený v životním prostředí a co dělá našemu zdraví.

Naše testy upozorňují na vážný nedostatek akce ze strany veřejných orgánů v celé Evropě a ukazují, že je glyfosát podezřelý. Vlády musí urychlit monitorování a zavést opatření ke snížení jeho používání, to zahrnuje odmítnutí jakýchkoliv geneticky modifikovaných plodin, které zvyšují použití glyfosátu.

Friends of the Earth Europe vyzývají Evropskou unii, aby urychleně prošetřila, jak se glyfosát dostává do lidského těla, aby zvýšila úrovně monitorování jeho přítomnosti v životním prostředí a potravinách a aby zavedla okamžitá omezení používání glyfosátu.

Friends of the Earth Europe pověřili laboratoř testováním moči dobrovolníků v 18 zemích napříč Evropou a laboratoř zjistila, že se v průměru u 44% vzorků vyskytuje glyfosát. Podíl pozitivních vzorků se liší, nejvíce jich bylo u vzorků z Malty, Německa a Velké Británie. Nejméně pozitivních testů bylo u vzorků z Makedonie a Švýcarska.

Všichni dobrovolníci, kteří poskytli vzorky, žijí ve městech a žádný z nich nepracuje s produkty s glyfosátem. testy byly provedeny mezi březnem a květnem 2013.

Glyfosát se používá na mnoho geneticky modifikovaných plodin. 14 nových GM plodin, které jsou modifikovány s cílem používat glyfosát, čeká v současné době na schválení k pěstování v Evropě. Schválení těchto GM plodin by nevyhnutelně vedlo k dalšímu zvýšení používání glyfosátu v Evropské unii.

Největším výrobcem glyfosátu je Monsanto, který ho prodává pod značkou „Roundup“. Před dvě týdny americké ministerstvo zemědělství oznámilo, že našlo GM pšenici od Monsanta na poli v Oregonu – tato plodina však nebyla schválena nikde na světě. Některé země následně omezily dovoz americké pšenice a začaly s testováním. Zemědělsci v USA začínají podávat žaloby proti společnosti Monsanto.

Procenta pozitivních zjištění obsahu glyfosátu v moči u vzorků podle států.

Obrázek: Procenta pozitivních zjištění obsahu glyfosátu v moči u vzorků podle států.

Zdroj:

[1] Vzorky moči byly odebrány dobrovolníkům v Rakousku, Belgii, Bulharsku, Chorvatsku, Kypru, České republice, Francii, Gruzii, Německu, Maďarsku, Lotyšsku, Makedonii, Maltě, Polsku, Španělsku, Švýcarsku, Nizozemí a Velké Británii. U celkem 80 z 182 testovaných vzorků byl zjištěn obsah glyfosátu. Dobrovolníci byli všichni obyvatelé měst a jak na vegetariánské, tak nevegetariánské stravě. Žádné dva vzorky nebyly odebrány ze stejhné domácnosti. Vzorky byly analyzovány Dr. Hoppeem na Lékařské laboratoři v Brémách v Německu.

Kompletní výsledky „Stanovení reziduí glyfosátu v lidské moči u vzorků z 18 evropských zemí“ z Lékařské laboratoře v Brémách jsou k dispozici online >> [zde]

Obrázek s chemickým vzorcem glyfosátu

Překlad článku Weed killer found in human urine across Europe
foeeurope.org/weed-killer-glyphosate-found-human-urine-across-Europe-130613

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat