GMO a glyfosát přispívají ke znečištění vody

Zveřejněno 19 dubna 2013 autorem FreePub

Znečištění vody a znečištění ovzduší bylo a nadále je vážným problémem v mnoha zemích.

Oba tyto typy znečištění úspěšně ničí zdraví nejen lidí, ale i zvířat, rostlin, a ekosystému jako celku. Zatímco příčin znečištění vod a ovzduší je mnoho, tak výzkum ukazuje prstem rovnou na GMO zemědělství a chemikálie, jako je glyfosát.

Jedna průkopnická studie zjistila, že se glyfosát (účinná látka Roundupu od Monsanta) dostává do podzemních vod v celé zemi a rozsáhle kontaminuje studny a prameny. Studie byla publikována v časopise Analytical and Bioanalytical Chemistry ke konci roku 2011, ve které výzkumníci objevili, že 41% ze 120 vzorků podzemní vody z Katalánska ve Španělsku obsahuje nadlimitní množství glyfosátu.

Zjištění ukazují, že se glyfosát nerozkládá rychle. Je stále více očividné, že tato chemikálie znečišťuje podzemní vody v alarmujícím množství, představuje významnou hrozbu pro čistotu pitné vody.

Studie provedená německou univerzitou našla velmi vysoké koncentrace glyfosátu ve všech testovaných vzorcích moči. Množství v moči bylo alarmující, každý vzorek překračoval obsahem glyfosátu povolený limit pro pitnou vodu 5krát až 20krát. Bohužel studie neuvedla, kolik vzorků bylo testováno.

Kromě toho, problém znečištění vody je jen část problému znečištění. Další zjištění publikované v časopise Environmental Toxicology and Chemistry objevilo glyfosát v 60-100% všech leteckých a dešťových testovaných vzorcích. To ukazuje, že je glyfosát nejen příčina znečištění vody, ale je také ve vzduchu kvůli masivnímu nadužívání.

Hlavními přispěvateli ke znečištění jsou GMO zemědělci používající Roundup a biotechnologický gigant Monsanto, který Roundup vyrábí. Monsanto je největší výrobce a poskytovatel glyfosátu na světě, navíc vévodí trhu s geneticky modifikovanými plodinami. Mnoho GMO plodin Monsanta je odolných vůči glyfosátu a tak je Roundup, který právě glyfosát obsahuje, používán v obrovských množstvím. Jen v USA v roce 2007 ho bylo použito 88 tisíc tun!

Glyfosát byl nalezen v dešti a v toku řeky Mississippi – Paul Capel, chemik USGS a autor studie o tom řekl:
„Ačkoli je glyfosát rozšířený herbicid, víme jen velmi málo o jeho dlouhodobých účincích na životní prostředí. Tato studie je jedna z prvních, která dokumentuje konzistentní výskyt této látky v potocích, dešťové vodě a ve vzduchu po celé vegetační období.“

Překlad článku GMO Farming, Glyphosate Significant Causes of Water Pollution
naturalsociety.com/glyphosate-causes-of-water-pollution

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat