Rubriky | Svět

GMO průmysl vyhrál „Nobelovu cenu za zemědělství“

Zveřejněno 21 června 2013 autorem FreePub

Každoroční ocenění World Food Prize je často označováno jako „Nobelova cena za zemědělství.“

Letošní cenu vyhráli vědci, kteří hrají klíčové role při vývoji geneticky modifikovaných plodin.

Ve středu John Kerry vyhlásil tři vítěze ceny World Food Prize: Marc Van Montagu, Mary-Dell Chilton a Robert Fraley. Všichni tři jsou průkopníci v oblasti zemědělských biotechnologií.

Fraley je v současné době technický ředitel v biotechnologickém gigantu Monsanto, Mary-Dell Chilton je zakladatel biotechnologické společnosti Syngenta. Při předávání ceny společně s 250 000 dolary organizace World Food Prize Foundation uvedla důvody, že geneticky modifikované plodiny nabízejí vyšší výnosy a jsou odolnější vůči chorobám a nepříznivému počasí.

„Tito tři vědci jsou uznáváni za jejich nezávislý a individuální průlomy v zakládání, vývoji a aplikování moderních zemědělských biotechnologií,“ řekl Kenneth Quinn, prezident organizace World Food Prize Foundation.

Přestože jsou GM potraviny v USA obecně přijímány, o čemž svědčí GM odrůdy sóji a kukuřice – obojí jepopulární mezi zemědělci v USA, tak nejsou v Evropě schváleny k pěstování. Jejich zavedení na jiných trzích, jako je Čína a Indie, je omezené. Některé země v Evropě jako například Maďarsko došly tak daleko, že zničily celé zásilky osiva, u kterého se zjistilo, že je geneticky modifikované.


>> Články na toto téma naleznete pod tagem [MONSANTO]
>> [Monsanto bylo zvoleno korporátním zlem roku 2013]
>> [Média ignorovala celosvětové protesty proti Monsantu, my je ale nepotřebujeme!]

Podobně existují skupiny spotřebitelů v USA, kteří jsou silně proti zavedení dalších geneticky modifikovaných plodin, jako je pšenice, k přímé spotřebě lidmi a také prosazují označování GMO potravin.

Van Montagu, zakladatel nstitute of Plant Technology Outreach na Ghent University v Belgii, řekl, že doufá, že „toto uznání připraví cestu pro Evropu, aby přijala výhody této technologie, nezbytnou podmínku pro globální přijetí transgenních rostlin.“

Nezisková organizace World Food Prize Foundation byla založena v roce 1986 z popudu nositele Nobelovy ceny míru Normana Borlauga. Tato organizace byla v minulosti kritizována pro své úzké vazby na agropodnikání.

Loňský vítěz této ceny byl Daniel Hiller, který propagoval produkci potravin na Blízkém východě s radikálně novým způsobem dodávání vody do plodin v suchých oblastech, metoda je známá jako „mikro-zavlažování.“ V předchozích dvou letech organizace ocenila nevládní organizace a politické vůdce, kteří pracovaly na zmírnění hladu ve světě.

Burgerinspectie bij Monsanto Enkhuizen 2010-11-02 b

Částečný překlad článku ‚Nobel of agriculture‘ goes to Monsanto executive
rt.com/usa/world-food-prize-monsanto-executive-971

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat