Rubriky | Evropa

GMO v Evropě prohrává, ekologické organizace vítězí, Monsanto se brání

Zveřejněno 31 května 2013 autorem FreePub

Monsanto stoplo produkci GM kukuřice v celé Evropě s výjimkou Španělska, Portugalska a České republiky.

Tiché loňské rozhodnutí

„V Evropě Monsanto prodává geneticky modifikovanou kukuřici pouze ve třech zemích. GM kukuřice tvoří méně než 1% celkového pěstování kukuřice v EU. Polní pokusy se provádí pouze ve třech zemích. Nebudeme utrácet více peněz, abyhcom lidi přesvědčili, aby ji pěstovali,“ říká Brandon Mitchener, mluvčí pro veřejné záležitosti Monsanta v Evropě a na Středním východě, v rozhovoru s Investigative Reporting Denmark.

Rozhodnutí bylo přijato tiše. Společnost neshledala důvod o tom mluvit. To znamená, že každá společnost v agropodnikání se nyní vzdala geneticky modifikovaných plodin v Evropě – kromě jejich prodeje ve Španělsku a Portugalsku.

Čtěte také:
– články na téma GMO na našem webu pod tagem [GMO]
– články na téma Monsanto na našem webu pod tagem [MONSANTO]

Celosvětový vliv boje proti GMO

„Není to překvapivé, když uvážíme, že BASF ukončil svůj biotechnologický výzkum v Evropě v roce 2012 a Syngenta svůj výzkum před léty přestěhovala. Bude to mít vliv na mezinárodní expanzi GMO v celosvětovém měřítku,“ komentoval Klaus Sall MSc.

Sall několik let studoval politiku GMO průmyslu a nyní pracuje jako strategický obchodní poradce. Napsal zprávu o stavu vývoje GMO v EU pro Dánskou ekologickou asociaci (Økologisk Landsforening).

BASF, Bayer a Syngenta zastavily svůj vývoj geneticky modifikovaných brambor v Evropě v roce 2012 ze stejných důvodů jako Monsanto – bitva tak byla ztracena.

Nicméně ekologické organizace stále bojují proti korporacím v agropodnikání – v Evropě a ve zbytku světa.

„Nejsme biotechnologická společnost a kampaň nevládních organizací proti genetickým modifikacím v Evropě hází hrách na zeď,“ poukázal Brandon Mitchener.

Pouze Španělsko a Portugalsko čelí nárůstu GMO

V České republice prodej GM kukuřice klesá, jediné země, kde stoupá jsou prozatím Španělsko a Portugalsko. V současné době jsou testovací pole GM kukuřice pouze ve třech zemích: Rumunsko, Slovensko a Česká republika. Jsou prováděny akademickými partnery společnosti Monsanto. Součty jsou zde.

„Zastavili jsme většinu testů, včetně těch v Dánsku, v návaznosti na strategické rozhodnutí z roku 2011 s cílem zaměřit se na aktivity v Evropě týkající se vysoce výkonných konvenčních hybridních semen. Monsanto má v Evropě prosperující podnik s konvenčními semeny a přípravky na ochranu rostlin. V zásadě se bude Monsanto pouze snažit prodat biotechnologická semena zemím, kde pro ně existuje široká politická podpora zákazníků,“ řekl Brandon Mitchener.

Dotkněte se GMO kukuřice

Bývalá dánská ministryně zemědělstvía výživy Eva Kjer z liberální strany Venstre 16. září 2009 oznámila [zdroj] zahájení tří testovacích polí Monsanta v Dánsku s GM kukuřicí, která je rezistentní vůči Roundupu (NK 603).

Řekla tisku, že by za tři roky mohlo Dánsko čelit přijetí geneticky modifikovaných plodin a že by je mnoho zemědělců pěstovalo.[zdroj] Pozvala novináře na výlet a nechala je dotýkat se GM kukuřice na zkušebním poli v Tystofte u města Skælskør.

Ještě více testů

O dva roky později v lednu 2011 rozšířilo Monsanto tyto testy o další rok a to bylo přijato dánskými orgány pro životní prostředí.

Postup je, že bude nová úroda testována orgánem po dva roky předtím, než dojde na její případné povolení pro prodej a pěstování v Dánsku. V té době Monsanto chtělo vyzkoušet celkem pět různých odrůd s transformací NK603.

Obvykle jsou výsledky zkušebních testů přístupné veřejnosti. V tomto případě ale společnost Monsanto výslovně požádalo o tichý test a stáhla plodiny před dokončením testů, takže nakonec nebyly zveřejněny žádné výsledky.

Boj za přístup k výsledkům testů

Investigative Reporting Denmark společně s organizací pro otevřenost Åbenhedstinget [web] požádala o přístup k výsledkům. Ukázalo se, že se ve druhém roce pokusy nezdařily. 1. února 2011 úřady uvedly, že geneticky modifikované plodiny nemohly být povoleny na základě výsledků zkoušek prvních dvou let. Orgány doporučily další rok testování.

Nová úroda kukuřice odolné vůči Roundupu vynáší pouze 97% oproti tradiční kukuřici, zjistilo se během dvou let, napsaly úřady (Plantedirektoratet, Afdeling for Sortsafprøvning, Fagudvalget). Také varovaly před škodlivým působením herbicidu Roundup a došly k závěru, že je nejrealističtější výsledek ten, že tato GM plodina nebude v Dánsku povolena.

Monsanto různě zrušilo testování různých plodin v různých obdobích. Poslední zrušení pochází z 1. února 2012. Takto mohlo Monsanto schovat selhání před veřejností. Úřady tak po více než dvouměsíčním zvažování povolily Monsantu provést testy v tichosti.

Klíčové dokumenty v případu FOI zde: www.aabenhedstinget.dk/gmo_side/

Hlavním argumentem bylo, že zveřejnění výsledků zkoušek by mělo ekonomicky škodlivý vliv na společnost a to navzdory skutečnosti, že plodiny zkouškami neprošly.

Investigative Reporting a Åbenhedstinget vznesly tento případ dánskému ministerstvu zemědělství. Z vědeckého hlediska a pro použití v jiných zemích je nutné získat a publikovat výsledky neúspěšných zkoušek.

„Kazí to samo o sobě vědeckou metodu, když se korporace mohou rozhodnout pouze na pozitivních výsledcích, které můžou mýt zveřejněny,“ zdůraznil Klaus Sall.

„Jedná se o dobrý příklad toho, kdy je potřeba po korporacích požadovat, aby přijaly volný přístup k jejich GMO semenům pro vědecký výzkum, když byla plodina povolena k dovozu do EU jako NK 603.“

Dánská studie uveřejněná později

Brandon Mitchener z Monsanta poukázal na web [zde], kde jsou publikovány zkoušky. Dánský test bude publikován později letos. Aktuální data z testů nejsou zahrnuta ve zprávách.

„Nemůžu uvěřit, že by jakákoliv společnost někdy dobrovolně zveřejnila informace, které by mohly být užitečné pro jejich konkurenci. Je to nereálné, kdyby to od nás někdo očekával. Zákony již našly správnou rovnováhu mezi důvěrností a transparentností,“ řekl Brandon Mitchener.

Odborníci jdou pryč od GMO

V září 2009 dánské ministerstvo zemědělství a výživy publikovalo 235 stránkovou zprávu [zde] ve snaze oživit diskusi a povolit GMO v Dánsku. Došlo k tomu ve stejný den, jako výlet pro tisk na zkušební pole.

Zpráva se setkala s velkou kritikou ve veřejných debatách. Dnes je toto téma uzavřeno.

„V současné době již žádná zemědělská společnost netestuje GM plodiny v rámci zkoušek pro registraci u agentury AgriFish,“ vysvětlila Kristine Riskær, vedoucí centra pro zemědělství a rostliny dánského úřadu pro zemědělství NaturErhvervsstyrelsen, který spadá pod dánské ministerstvo zemědělství a výživy.


zdroj obrázku:
flickr.com/photos/60766987@N00/5139952021
licence obrázku: Uveďte autora-Zachovejte licenci 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

Překlad článku GMO lose Europe – victory for environmental organisations
ir-d.dk/gmo-lose-europe-victory-for-environmental-organisations

Čtěte také:
– články na téma GMO na našem webu pod tagem [GMO]
– články na téma Monsanto na našem webu pod tagem [MONSANTO]

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat