Rubriky | Svět

Hackeři používají vir pro falešné „lajky“ na Facebooku

Zveřejněno 24 srpna 2013 autorem FreePub

Používají vir Zeus k vytvoření falešných „to se mi líbí“ a sledování uživateli.

Tento systém je zaměřen na to, aby byly určité výrobky populárnější.

Jak se sociální média stávají důležitějšími při utváření reputací lidí a firem, tak hackeři používají své dovednosti k vytváření falešných souhlasů, uvedl počítačový expert na RSA, bezpečnostní divizi společnosti EMC Corp.

Falešné „líbí se mi“ se prodávají po tisícovkách na internetových fórech hackerů. Jeden tisíc falešných Instagram následovníků (followers) stojí pouze 15 amerických dolarů, zatímco 1000 „lajků“ stojí 30 dolarů. Pro porovnání – 1000 čísel kreditních karet z ukradeného počítače stojí pouze 6 dolarů.

Marketingoví online odborníci říkají, že jsou lidé ochotni utratit spoustu peněz za vytvoření rozruchu a senzace kolem svého produktu na internetu.

„Lidé vnímají význam toho, co je trendy. Je to účinek rozjetého vlaku,“ řekl agentuře Reuters Victor Pan, senior analytik dat internetového marketingu a softwaroví společnosti WordStream.

>> Studie: Facebook nás dělá nešťastným
>> Izraelská vláda rekrutuje studenty jako placené agenty na sociálních médiích
>> Facebook zná vaše tajemství: Tlačítko „To se mi líbí“ odhaluje vaši osobnost

Facebook, který má téměř 1,2 miliard uživatelů, trvá na tom, že posiluje bezpečnost na Instagramu, což za loňský rok stálo 1 miliardu dolarů. Instagram, který má pouze 130 milionů uživatelů, bude mít brzy stejná bezpečností opatření jako Facebook.

Michael Kirkland, mluvčí Facebooku, doporučuje, aby byli uživatelé ostražití co se týče podezřelých aktivit a oznámili je přes Facebook.

„Tvrdě pracujeme na omezení spamu na našich službách a zakazujeme vytváření účtů neoprávněnými a automatizovanými prostředky,“ řekl Kirkland.

Podvodníci nejčastěji používají automatické programy pro manipulace s tlačítkem „like“. Virus Zeus je první zjištěný škodlivý software, který se používá k falešnému lajkování. Virus se obvykle používá pro krádež údajů o kreditní kartě.

Modifikovaný virus Zeus řídí infikovaný počítač z centrálního serveru, který účinně nutí počítač, aby lajkoval statusy konkrétního uživatele.

Podle Dona Jacksona, bezpečnostního výzkumníka pro Dell Secure Works, byly tímto virem infikovány stovky milionů počítačů od doby jeho objevu před více než pěti roky.

Online marketingový konzultant Will Mitchel řekl, že někdy radí klientům koupit tuto falešnou aktivitu na sociálních sítích, aby se rychleji dostali do popředí.

„Je to v pořádku pro prvních 100 lajků, ale potom radím klientům, aby s tím přestaly,“ řekl Mitchel.

Mitchel vysvětlil, že jeden z jeho klientů koupil více než 300 000 lajků na Facebooku. „Bylo to směšné, všichni věděli, co se děje,“ dodal.

Překlad článku Hackers use virus to create fake ‘likes’ and followers on social media sites
rt.com/news/hackers-fake-likes-virus-640

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat