Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Havaj chce zakázat GMO plodiny

Zveřejněno 22 listopadu 2013 autorem FreePub

Rada havajských guvernérů v úterý zakázala biotechnologické firmy i GMO.

Havajská rada schválila návrh zákona č. 113 (6 hlasů pro, 3 proti), který ukládá trest 30 dnů vězení a pokutu až tisíc dolarů pro kohokoli, kdo poruší zákaz pěstování geneticky modifikovaných organismů na Havajském ostrově Hawaii Island.

Návrh zákona také zakazuje giganty jako Monsanto, Dow a BASF, které operují na ostatních Havajských ostrovech. Jedním z nich je Kauai, který nedávno zavedl vlastní legislativu, které zvyšuje regulaci biotechnologických korporací.

Z návrh zákona je vyjmut papájový průmysl, který má na Hawaii Island zhruba 200 farem.

Starosta Hawaii Island Billy Kenoi má deset dní na to, aby rozhodl, zda schválí tento návrh zákona. Rada by mohla přehlasovat jeho veto s pomocí šesti členů.

„Jsme na křižovatce,“ řekla radní Margaret Wille, která představila návrh tohoto zákona, pro Honolulu Civil Beat. „Posouváme se kupředu ve směru agrochemického monokulturního zemědělství, nebo míříme směrem k ekologicky šetrnému diverzifikovanému zemědělství?“

Civil Beat v září uveřejnil rozsáhlé veřejné svědectví o návrhu tohoto zákona – vášnivé výroky několika obyvatel.

>> Pět nejčastějších mýtů o GMO odhaleno
>> Druhé největší nizozemské město zakázalo Monsantův Roundup
>> Monsanto bylo zvoleno korporátním zlem roku 2013

„Přesouvat geny z jednoho druhu do jiného a měnit DNA rostlin není přirozené a mohlo by se to ukázat jako obrovské nebezpečí, podobně jako jaderné katastrofy, pro naši planetu,“ vypověděla jedna žena.

Zastánci zákazu spojují rakovinu, vrozené deformace, nádory, sterilitu a další neduhy se spotřebou GMO.

Přesto se tohoto zákona bojí drobní zemědělci, protože je zaměřený na mnohem větší společnosti, takže nebudou mít přístup k novým technologiím, které by jim pomohly.

„Jak můžete říct, že můžeme pěstovat pouze to, co pěstujeme nyní?“ řekl Dean Okimoto, prezident Hawaii Farm Bureau. „Možná ty lidi můžete odstavit z byznysu tím, že omezíte to, co mohou a nemohou pěstovat. Pastevci jsou ale závislí na snaze vyvinout trávu, která by byla odolná vůči suchu.“

Zastánci GMO tvrdí, že jsou údajné negativní účinky neprokázané. Americké ministerstvo zemědělství říká, že více než 80% kukuřice a více než 90% sóji ze Spojených států je GMO.

Věda je rovněž neprůkazná co se týče toho, zda mohou geneticky upravené produkty způsobit dlouhodobé poškození lidského zdraví. Alespoň je zde shoda v tom, že několik zemí zakázalo nebo přísně omezilo GMO.

>> Vědci upozornili na problém bezpečnosti GM plodin
>> 10 důvodů, proč nepotřebujeme GMO potraviny
>> Itálie je devátým státem, který zakázal GMO kukuřici Monsanta

Částečný překlad článku Hawaii’s Big Island bans biotech companies, GMO crops
rt.com/usa/hawaii-island-gmo-biotech-ban-053/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat