Rubriky | Svět

Tags | ,

Hawking: Lidstvo má tisíc let na to, aby opustilo planetu Zemi

Zveřejněno 21 dubna 2013 autorem FreePub

Renomovaný fyzik varuje, že lidé nepřežijí „bez úniku“ z „křehké“ planety.

Jeho pochmurná předpověď tvrdí, že lidé na planetě Zemi během jednoho tisíciletí vyhynou.

Ve svém projevu na Cedars-Sinai Medical Center v Los Angeles 71-letý vědec vyzval k dalšímu průzkumu vesmíru, aby byla zajištěna budoucnost lidstva, uvádí Belfast Telegraph. [zdroj]

„Musíme pro lidstvo pokračovat do vesmíru. Pokud chápete, jak vesmír funguje, pak ho můžete ovládat,“ řekl profesor Hawking a dodal: „Nepřežijeme příštích tisíc let, pokud neunikneme z naší křehké planety.“

Průzkum vesmíru se však potýká s globální finanční krizí a podléhá škrtům ve výdajích. Zejména rozpočet NASA pro jiné planety, který je považován za zásadní pro nalezení obyvatelné planety, byl snížen v tomto roce o 300 milionů dolarů.

Ve stejné době byl opuštěn závod v dobývání Marsu.

NASA došla k závěru díky zjištění od vozítka Curiosity na Marsu, že se rudá planeta ochladila poté, co ztratila velkou část své původní atmosféry.

Rusko podepsalo dohodu s Evropskou kosmickou agenturou, aby se stalo plnohodnotným partnerem v projektu ExoMars – jde o nový pokus zjistit, zda je na Marsu život a nakonec k němu vyslat misi s lidskou posádkou. V roce 2010 a 2011 Moskva provedla experiment Mars-500: skupina šesti dobrovolníků byla zamčena uvnitř simulované kosmické lodi po dobu 520 dní – jde o dobu, kterou by trvala cesta na Mars a zpět.

Hawking strávil celou svou kariéru dekódováním vesmíru, pracoval na černých dírách a původu hmoty. Mimo jiné v roce 1988 publikoval svou knihu „Stručná historie času,“ které se po celém světě prodalo 10 milionů výtisků.

Překlad článku Hawking: Mankind has 1,000 years to escape Earth
rt.com/news/earth-hawking-mankind-escape-702

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat