Rubriky | Jiří Schmied, Svět

Heinrich Heine: “Kde začnou pálit knihy, tam nakonec budou lidi upalovat.”

Zveřejněno 17 ledna 2013 autorem FreePub

Úvaha ze školního roku 2008/2009 studenta posledního ročníku osmiletého gymnázia Jurije Kuznetsova.

Jistě to znáte, možná jste to někteří i četli, knihu 451 stupňů Fahrenheita od Raye Bradburyho. Já sám jsem ji nečetl, byl jsem ale svědkem referátu tohoto díla, tak vím o co jde. Pro ty kteří to nečetli: Je to o antiutopistické budoucnosti s povrchní kulturou a zábavou. Lidé nemají chuť číst knihy, zájem o ně upadá, až jsou nakonec zakázány a ničeny. Právě při 451 stupních Fahrenheita se papír vznítí a hoří. Proto hasiči, kteří už požáry nehasí, ale pálí knihy, mají ve svém znaku číslo 451.

Co však má společného Heinrich Heine se světem knihy 451 stupňů Fahrenheita? No, snad skoro nic až na knihy. Ve světě knihy od Bradburyho jsou knihy systematicky hledány a ničeny, ve světě Heinricha Heineho byly jeho knihy upravovány, zkracovány nebo zakazovány. Heine mohl být rád, že jeho knihy nebyly systematicky hledány a páleny. Tehdejší doba byla přece jenom trochu vepředu (i když k dnešní demokracii měla ještě daleko), kdyby ne, možná by se vyplnil Heineho citát, což by byla škoda, spíše tragédie. Jeho díla sice neodpovídala potřebám tehdejší společnosti, nicméně se mezi jeho díly objevily i skvosty, které nedokážou ublížit snad žádné společnosti, jako příklad zde uvádím báseň Lorelei. Stačilo ale žít tam, kde začnou pálit knihy a lidstvo by bylo ochuzeno o Lorelei a Heinrich Heine by byl pravděpodobně nakonec ochuzen o to dožít svůj život v klidu a zemřít přirozenou smrtí.

Myslíte si, že Vám se to nemůže stát? Že Vás se to netýká? Tohle si asi také říkali lidé před nástupem Adolfa Hitlera a jak to dopadlo? Pálili se knihy, knihy nevyhovující režimu, knihy od židovských spisovatelů. Každý si jistě vzpomene na třetí díl Indiana Jonese, kde nacisti pálili knihy. Začalo to pálením knih, skončilo to miliony lidských obětí, některé z nich byly právě upáleny, či spíše spáleny. Je to jen výjimka? Omyl, není. Co třeba jezuité, i oni pálili knihy. Stačilo v Boha věřit jinak než věří katolíci, tuto svoji víru přenést na papír a mohli jste si být jistí, že pokud tento papír našli jezuité, tak skončil na hromádce papíru od podobných lidí. Samozřejmě, že tato hromádka byla nakonec spálena, někdy možná ani nezáleželo jestli ta hromádka byla z lidí nebo z papírů, i když vlastně záleželo, lidé se upalovali po jednom na hranici nebo maximálně vedle sebe. Ještě že národní obrozenci nebyli tak destruktivní. Copak bychom si dnes počali bez Máchova Máje? A co možná horší, co by si počalo křesťanství bez Bible? Samozřejmě, některá díla jsou tak nekvalitní, že by je člověk nejraději spálil (netýká se Máje a Bible), ale svět se netočí kolem jednoho člověka, to dokázal už Galileo Galilei, ale i Giordano Bruno. Ale chudák Bruno skončil…my víme jak.

Už dost bylo pálení, jistě, citát se dá i zobecnit. Knihy se nemusí jen pálit, můžou se cenzurovat, ale nakonec to končí podobně, cenzurou lidí, konkrétně jejich životů, které, stejně jako knihy, můžou být spáleny nebo zakázány. Kdo by ale chtěl v této situaci žít? Asi nikdo. Pořád je lepší žít ve světě svobody s nekvalitní literaturou, vždyť vás nikdo nenutí si ji kupovat, než ve světě s “ideově” kvalitní literaturou, která ale většinou stejně stojí za prd, ve světě který ohrožuje váš život. A co se týče zobecnění, nemusí se to týkat jen knih, ale i výtvarného umění, hudby, sochařství, divadlo, filmy, to všechno je projevem svobody, avšak ve svobodné a demokratické společnosti. Kdo tvrdí opak, lže. “Pálení” projevů svobody dělají jen lidé usilující o nesvobodu.

Možná bych mohl citát trochu poupravit: “Kde začnou pálit knihy, budou utlačovat svobodu a nakonec budou lidi zabíjet.”. Ano, tam kde začnou pálit knihy nebo jakkoliv jinak potlačovat svobodu, tak právě tam to nejspíš skončí hrozivě, hrozivě pro lidský život. Můj názor? Jestli někdo v mém okolí bude chtít pálit knihy, schytá ode mně pár pohlavků, sice to není zrovna demokratické řešení, avšak nechci, aby to tady vypadalo tak, jako za nacistů nebo komunistů, kdo by taky chtěl, že?

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat