Rubriky | Ameriky, Asie a Pacifik

Tags | , ,

Írán: Odpor veřejnosti odvrátil americkou válku proti Sýrii

Zveřejněno 14 září 2013 autorem FreePub

USA zastavily svůj plán vojenské akce proti Sýrii.

Íránský zákonodárce tvrdí, že je to kvůli celosvětovému odporu a opozice veřejnosti.

V sobotním rozhovoru Mohammad Esmaili, člen Výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku, poukázal na „nesčetné problémy“, kterým USA čelí po svém rozhodnutí napadnout Sýrii, a dodává: „Nejdůležitější důvodem ústupu USA je odpor v myšlení lidí.“

„Dokonce i Američané a Evropané nesouhlasí s útokem na Sýrii pod záminkou použití chemických zbraní, protože američtí představitelé neskutečně lhali o zbraních hromadného ničení (ZHN) v Iráku,“ dodal.

V roce 2003 USA a Británie vtrhly do Iráku při do očí bijícím porušení mezinárodního práva pod záminkou, že Bagdád vlastnil zbraně hromadného ničení. Ale žádné takové zbraně nebyly nikdy v Iráku objeveny.

>> Wall Street roste na základě návrhu odvrátit válku v Sýrii
>> Americký úder proti Sýrii by mohl vést k válce s Ruskem
>> 59% Američanů je proti úderu na Sýrii

Průzkum Gallup provedený od 5. do 8. září ukazuje, že je důvěra Američanů ve schopnosti Washingtonu jednat v mezinárodních otázkách nejnižší, pouze 49% říká, že velkou důvěru ve federální vládu.

Esmaili vyjádřil optimismus, že rozhodnutí USA zastavit svůj válečný plán proti Sýrii podpoří morálku syrské armády a povede k porážce zahraničím podporovaných teroristických skupin.

9. září syrský ministr zahraničí Walid al-Muallem řekl, že Damašek přivítal návrh Ruska o syrských chemických zbraních, které mají být pod mezinárodní kontrolou.

Obama řekl, že by mohly být plány na vojenský úder proti Sýrii odvráceny, pokud se ruský návrh uskuteční. Obama řekl, že nějakou dobu potrvá „zjistit, zda tato nabídka bude úspěšná.“ Proto požádal kongres USA, aby odložil hlasování o plánu útoku na Sýrii.

Řada západních zemí, včetně USA, Francie a Velké Británie, rychle přijala rétoriku války proti Sýrii navzdory skutečnosti, že Damašek kategoricky odmítl tato nepodložená tvrzení a oznámil, že chemický útok ve skutečnosti provedli rebelové jako operaci pod falešnou vlajkou.

Sýrii svírají smrtící nepokoje od roku 2011. Podle OSN bylo zabito více než 100 000 lidí a miliony dalších byly vysídleny kvůli násilí.

Syrská vláda tvrdí, že militanty podporuje Západ a jeho regionální spojenci – především Katar, Saúdská Arábie a Turecko.

>> Většina Britů je proti útoku na Sýrii
>> Rusko: Americký útok na Sýrii může způsobit jadernou katastrofu
>> Ron Paul: Sýrie je způsob jak USA “napochodují do Íránu”

Překlad článku Resistance mindset, public opinion averted US war on Syria: Iran MP
www.presstv.ir/detail/2013/09/14/323881/us-halts-syria-plan-due-to-resistance

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat