Rubriky | Svět

Ironie masky Anonymous

Zveřejněno 02 listopadu 2013 autorem FreePub

Maska Guy Fawkse je bestseller a vydělává na tom hollywoodské studio.

Nazývají sami sebe „Anonymous“ a na světě nejznámější skupinou hackerů-anarchistů. Když opustili záři počítačových obrazovek a začali protestovat na veřejnosti – proti protipirátským zákonům, proti uvěznění Juliana Assangeho atd. – začali (velmi moudře) nosit masky.

Od roku 2008 je maska Guy Fawkese známá díky komiksu Alana Moora, který byl také filmově zpracován, V jako Vendeta.

V tomto příběhu nosí masku osamělý bojovník za svobodu proti vládním nepravostem. Přesto se maska stala symbolem hacktivismu a v reálném životě je tato maska jednou z nejpopulárnějších na světě. Její výrobce – Rubies Costume Company – jich prodává více než 100 000 každý rok a tento výrobek je nejprodávanější maskou na Amazon.com, Amazon.co.uk a Amazon.de. Podle slov jednoho recenzenta je to „velmi užitečné pro ukrytí skutečné identity před veřejností, zatímco provádíte své činy jako Anonymous.“

Je tu zvláštní ironie, že maska V sama o sobě je produkt s autorskými právy. Pokaždé když výrobce prodá jednu svou masku – za 6,49 dolarů, 5,16 liber, nebo 10,5 eur – tak jde část ze zisku společnosti Warner Bros, který vyrobila film jako V jako Vendeta.

Warner Bros je jedním z šesti velkých hollywoodských studií, je to dceřiná společnost TimeWarner a člen organizace Motion Picture Association of America – jde o protivníka Anonymous v boji o on-line pirátství.

>> Pochod milionu masek v Praze
>> Bahrajn zakázal masku Anonymous
>> Jak se chránit před technologií automatického rozpoznávání obličeje

Překlad článku The irony of the Anonymous mask
www.theguardian.com/technology/2011/aug/30/irony-of-anonymous-mask

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat