Itálie je devátým státem, který zakázal GMO kukuřici Monsanta

Zveřejněno 18 srpna 2013 autorem FreePub

Italové udělali něco, co by mohlo spustit dominový efekt v celé Evropské unii.

Tři italská ministerstva podepsala dekret o zákazu pěstování geneticky modifikované kukuřice firmy Monsanto, citovaly obavy ohledně životního prostředí, uvedlo italské ministerstvo zemědělství.

Začátkem letošního roku se Polsko stalo osmým členským státem Evropské unie, který zakázal pěstování geneticky modifikovaných (GM) plodin. Mezi sedm dalších států Evropské unie, které zakázaly pěstování GM plodin, které schválil Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) patří: Rakousko, Francie, Německo, Maďarsko, Lucembursko, Řecko a Bulharsko. Nyní se k nim připojila i Itálie.

Italská ministerstva nadále vyjadřují obavy, že se GM plodiny můžou opylováním křížit s non-GM plodinami a pyl z kukuřice MON810 od Monsanta by se mohl dostat až do medu. Neexistují žádné vědecké posudky potvrzující, že jsou GM plodiny bezpečné pro životní prostředí a lidi.

Vyhláška, která ještě musí být zveřejněna na úředním věstníku, aby se stala závaznou, se zaměřuje na kukuřici MON810 společnosti Monsanto, jde o jednu ze dvou GM plodin povolených v Evropě a jedinou, která je v současné době pěstována komerčně.

Zákaz byl také podepsán ministerstvy zdraví a životního prostředí. Ministerstvo zemědělství se odvolává na „negativní dopady na biologickou rozmanitost“.

„Naše zemědělství je založeno na biodiverzitě, kvalitě a o to musíme nadále usilovat,“ uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo uvedlo, že tuto věc oznámilo Evropské komisi a dalším státům Evropské unie.

„Evropská komise se bude do detailu zabývat italským ochranným opatřením a my jsme již požádali Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), aby posoudil vědecký podklad pro toto rozhodnutí,“ řekl Frederic Vincent, mluvčí komise pro záležitosti zdraví. EFSA je úřad spadající pod EU.

>> 10 důvodů, proč nepotřebujeme GMO potraviny
>> Druhé největší nizozemské město zakázalo Monsantův Roundup
>> Prezident Hollande potvrzuje: Francie zachová zákaz GMO kukuřice od Monsanta

Zatímco schválení pěstování GMO bývá domluveno společně na úrovni EU, tak můžou jednotlivé státy zavést ochranná opatření, pokud se domnívají, že by kultivace mohla představovat nebezpečí pro zdraví nebo pro životní prostředí. Tyto kroky jsou však vždy ověřeny Evropskou komisí.

Francie zavedla podobný dočasný zákaz GMO plodin v loňském roce.

Před dvě roky byla Francie svědkem, jak šedesát lidí vyrvalo ze země všechny rostliny geneticky modifikované vinné révy na otevřeném poli. Ve Španělsku desítky lidí zničily GMO pole. V anonymní tiskové zprávě napsali: „Tento druh akce je nejlepší způsob, jak reagovat na politiku hotové věci, jejíž prostřednictvím státní a nadnárodní biotechnologické korporace jednostranně protlačují geneticky modifikované organismy.“

Evropa se rychle stává nejprogresivnějším kontinentem na světě, co se týče opozice vůči GM potravinám. Francie, Itálie, Švýcarsko, Maďarsko, Bosna, Srbsko, Chorvatsko, Lotyšsko a Albánie prohlásili mnohé regiony bez GMO (tzv. GMO-free). Francie udělala významný krok směrem proti GMO když přesně definovala co znamená „GMO-free“, když dojde na označování potravin. Španělsko a Portugalsko zpomalují postup, ale mají před sebou dlouhou cestu, než prohlásí většinu oblastí za GMO-free regiony.

Velká Británie oficiálně podporuje geneticky modifikované plodiny a testuje geneticky modifikované organismy, například brambory. Rakousko, Řecko a Polsko jsou nyní zcela bez GMO díky podpoře veřejnosti i vlády.

Podle oficiálních údajů z minulého roku nebyly v Itálii žádné kultivary GMO, tato země si zuřivě chrání své zemědělství, i když někteří pro-biotechnologičtí zemědělci zasadili jednotlivé plodiny v posledních několika měsících i navzdory rozšířené opozici.

Téměř 80% Italů podporuje tento zákaz, citovala největší italská skupina zemědělců Coldiretti výsledky nedávného průzkumu.

„Ochrana italské individuality musí být jednou z priorit, protože určuje existenci značky „Made in Italy“, která je naším motorem, naší budoucností, naším návratem k růstu potravinářského průmyslu,“ řekl ve svém prohlášení Sergio Marini, prezident Coldiretti.

Ministerstvo dodalo, že italský zákaz bude platit po dobu až 18 měsíců.

Kukuřici MON810 pěstovalo pět států Evropské unie na 129 000 hektarech v roce 2012, ukázala data z Mezinárodního úřadu pro akvizici agro-biotechnologických aplikací (International Service for the Acquisition of Agri-biotech Applications).

Kukuřici MON810 nejvíce produkovalo Španělsko následováno Portugalskem, Českou republikou, Slovenskem a Rumunskem.

Překlad článku Italy Becomes the 9th EU Nation To Ban Monsanto’s GMO Corn
www.trueactivist.com/italy-becomes-the-9th-eu-nation-to-ban-monsantos-gmo-corn

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat