Rubriky | Evropa

Italský premiér: Evropa se musí sjednotit jako politická unie

Zveřejněno 02 května 2013 autorem FreePub

Prohlášení přišlo, když premiér Letta mluvil v úterý v horní komoře italského parlamentu.

Italský premiér Enrico Letta uvedl, že evropské země nemohou být jednotné pouze měnou euro, ale musí přerůst v politickou unii.

„Z Evropského projektu, který začal před 20 roky, byla provedena jen jedna věc: měnová unie. Pokud máme pouze euro, pak zbytek mechanismu neodpovídá občanům,“ řekl Letta.

Pokračoval, že politická integrace „bude jedním z témat k řešení,“ protože „náš osud musí být sdílený, nebo budeme jednotlivými zeměmi, které budou pomalu upadat.“

Evropa se snaží přiblížit politické unii uprostřed dluhové krize eurozóny, ale ti, kteří se staví proti, tvrdí, že členské státy riskují ztrátu své suverenity.

Evropská unie však není jednotná v otázce eura, protože 17 států používá jednotnou měnu, zatímco zbývajících 10 nikoliv.

Letta v pondělí řekl členům parlamentu: „Evropa se musí stát motorem udržitelného růstu,“ snažil se přesvědčit Evropu, aby zrušila svou spornou politiku úsporných opatření.

Také řekl, že je ekonomická situace Itálie „stále vážná“ a že dvouilionový dluh „těžce dopadá“ na hlavy běžných Italů.

Letta složil v neděli přísahu jako premiér, stejně jako ostatní členové koaliční vlády po dvouměsíčním politické patové situaci.

Ratingová agentura Moody dala v pátek italskému ratingu negativní výhled na úrovni „Baa2“, což je dva stupně nad špatnou známkou.

Zadlužení Itálie se zvýšilo na 130,4% hrubého domácího produktu (HDP), zatímco podle oficiálních údajů ekonomika poklesne o 1,3%.

Političtí analytici varovali, že koaliční vláda vydrží pouze rok nebo dva, aby mohla stanovit klíčové reformy, než se rozhádané strany rozpadnou a budou se konat nové volby.

Itálie zažívá nejhorší recesi za posledních 20 let. Ekonomika této země je také nejpomaleji rostoucí v rámci eurozóny za poslední desetiletí.

Překlad článku Europe must unite as a political union: Italy’s PM
presstv.ir/detail/2013/04/30/301088/europe-must-unite-as-a-political-union

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat