Izrael krade Palestincům ropu a zemní plyn

Zveřejněno 19 června 2013 autorem FreePub

Izrael jde po palestinské ropě.

Izrael vylepšil cestu svého „apartheidu“ – zdi poblíž vesnice Rantis na Západním břehu Jordánu s cílem zahrnout oblast, kde by mohla být objevena ropa. Průzkum se koná na pozemku na palestinské straně tzv. „zelené“ linie příměří z roku 1949. [wiki]

Samozřejmě se geologie neřídí umělými hranicemi, tak mezinárodní úmluvy zanechaly zemi nikoho mezi sousedními zeměmi. „Na základě tohoto pravidla Izrael rozhodně krade ropu a zemní plyn, který po právu patří Palestincům,“ uvedly místní zdroje.

Izraelský ropný vrt Meged-5 [wiki] se nachází na okraji palestinské vesnice Ranis, která spadá pod Ramalláh. Když byla zeď rozšířena Izraelem, aby zabrala ještě více palestinského území, bylo to údajně provedeno z „bezpečnostních důvodů.“

>> Další články na toto téma naleznete pod tagy [PALESTINA] a [IZRAEL]

Později bylo zjištěno, že izraelská společnost ve spolupráci s americkou společností zkoumá potenciál ropného pole, které bylo nalezeno v roce 1980. Vrt byl opuštěn v přesvědčení, že nebude komerčně životaschopný.

Givot Olam, jediná izraelská společnost s licencí na těžbu ropy, objevila Meged-5 v roce 2004 a uvedla, že jde o „komerční objev.“ V roce 2007 společnost podepsala dohodu s americkou firmou Shire International ohledně investice ve výši 50 milionů dolarů. O dva roky toto partnerství oznámilo, že objevilo na tomto místě známky významného množství ropy.

Ropné pole Meged zaujímá plochu více než 200 kilometrů čtverečných, má prokázané zásoby ropy ve výši 1,5 milionu barelů. Produkce byla zahájena v roce 2010, kdy byl proveden první test. V červnu 2011 Givot Olam vykázala stabilní rychlost produkce 785 barelů denně. Izraelská firma tvrdí, že jsou na Meged-5 také zásoby zemního plynu.

Palestinští aktivisté z obce Rantis zveřejnili fotografie zařízení na těžbu ropy, snímky byly pořízeny teleobjektivem kvůli vysokému zabezpečení tohoto místa. Říká se, že je v ohrožení místní příroda a že těžba představuje zdravotní riziko pro vesničany.

Aktivisté se také ptali, proč z tohoto místa nemá prospěch Palestina. Názor specialisty je, že těžba porušuje podmínky Mírové dohody z Osla. Podle podmínek z Osla by tam měla být „spolupráce v oblasti energetiky, včetně programu rozvoje energetiky, která bude poskytovat těžbu ropy a zemního plynu.“

Překlad článku Israel is stealing Palestinian oil and gas
middleeastmonitor.com/news/middle-east/6331-israel-is-stealing-palestinian-oil-and-gas

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat