Rubriky | Asie a Pacifik

Izrael použil slzný plyn na protestující palestinskou mládež

Zveřejněno 13 dubna 2013 autorem FreePub

Chtěli rozehnat protestující v okupovaném západním břehu Jordánu.

Desítky palestinských mladíků se střetly s vojáky, protestovali proti brutálnímu zmlácení šedesátiletého bývalého soudce. Mladíci zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří na ně použili slzný plyn, aby je rozehnali.

Násilí vypuklo po pátečních modlitbách v obci Silwa, kde se stovky vesničanů střetly s izraelskými vojáky, kteří jim stáli v cestě. Palestinci se na protest shromáždili v meruňkovém háji.

„Naše země, její kameny a půda jsou naše právo. Spaní na nich v noci beze strachu z nenávistných osadníků je otázkou naší samotné existence,“ řekl při pátečních modlitbách tamní imám.

Protesty nastartovalo brutální zmlácení šedesátiletého bývalého soudce Ahmada al-Zira. Izraelci ho údajně napadli kovovými trubkami.

„Znovu a znovu ho mlátili do hlavy, proklínali ho a říkali mu, aby byl zticha,“ řekl Mahmoud Hussein, příbuzný a očitý svědek, zveřejnila agentura Reuters. [zdroj]

Vesničtí mladíci vystopovali Izraelce k jejich ležení a zapálili jeden z jejich improvizovaných domů. Na místo pak byly poslány izraelské síly, aby rozehnali protestující Palestince. Stříleli na protestující, dva zranili ostrými střelami, jednoho z nich do hrudi, řekli zdravotníci.

Zástupci izraelských ozbrojených sil popsali incident jako „střet mezi izraelskými a palestinskými civilisty.“ Bití je údajně předmětem šetření, uvedl mluvMezitíčí izraelské armády.

Desítky Palestinců se nadýchaly slzného plynu během střetů poblíž Mount Hebron na západním břehu Jordánu poté, co izraelští vojáci zaútočili na pochod proti uzavření silničního spojení mezi Hebronem a jižními vesnicemi, řekl koordinátor pochodu Ma’an. Nejméně jedna osoba byla údajně uhozena kanystrem slzného plynu.

Překlad článku IDF teargas Palestinian youth protesting ruthless beating
rt.com/news/palestinians-clash-israeli-troops-782

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat