Rubriky | Asie a Pacifik

Izrael používá Palestince jako lidské štíty

Zveřejněno 25 června 2013 autorem FreePub

Uvedl to ve čtvrtek Výbor pro práva dětí při OSN.

Výbor kritizoval Tel Aviv, že mučí palestinské děti, že je izraelská armáda často používá jako lidské štíty při svých operacích.

Ve čtvrtek výbor uvedl, že je palestinským dětem v okupovaném Západním břehu Jordánu a pásma Gazy odpíráno registrování při narození a tak nemají přístup ke zdravotní péči, školní docházce a bezpečné pitné vodě.

„Palestinské děti zatčené izraelskou armádou a policií jsou systematicky předmětem ponižujícího zacházení a často mučení, jsou vyslýchány v hebrejštině, jazyce, kterému nerozumí, a podepisují přiznání v hebrejštině, aby byly propuštěny,“ uvádí se ve zprávě.

>> Zpráva ke stažení > [zde]

Výbor OSN také vyjádřil politování nad izraelským „trvalým“ odmítáním reagovat na žádosti o informace o dětech na palestinských územích a okupovaných Golanských výšinách od poslední revize v roce 2002.

„Byly zabity stovky palestinských dětí a tisíce zraněny během vykazovaného období v důsledku operací izraelské armády a to zejména v Gaze, kde Izrael pokračoval vzdušnými a námořními útoky na hustě obydlené oblasti s velkým počtem dětí a to bez ohledu na zásady proporcionality a rozdílů,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva OSN také uvedla, že podle odhadů bylo 7000 palestinských dětí ve věku 12 až 17 let zatčeno, vyslýcháno a zadrženo za posledních deset let.

Mnozí z nich byli přivedeni s nohy v řetězech před vojenské soudy, zatímco mladí jsou drženi v samovazbě, někdy i měsíce, píše se ve zprávě.

Zpráva vyjadřuje hluboké znepokojení nad „nepřetržitým používáním palestinských dětí jako lidských štítů a informátorů,“ dodává, že jen od ledna 2010 do března 2013 bylo hlášeno 14 takových případů.

Izraelští vojáci použili palestinské děti ke vstupu do nebezpečných budov a donutili je, aby se postavily před vojenská vozidla s cílem odrazit letící kameny.

„Téměř všichni ti, kteří použili děti jako lidské štíty a informátory, zůstali nepotrestáni.“

Izraelská „nelegální dlouhotrvající okupace“ palestinského území a Golanských výšin, pokračující expanze „nelegálních“ osad, budování separačního plotu na západním břehu Jordánu, konfiskace pozemků a ničení domů a živobytí „představuje závažné a trvalé porušování práv palestinských dětí a jejich rodin,“ píše se ve zprávě.

Izraelský ministr zahraničí s hněvem reagoval na zprávu Výboru OSN pro práva dětí a popsal ji jako „recyklovanou starou věc.“

Překlad článku Israeli military uses Palestinian kids as human shields: UN rights group
presstv.ir/detail/2013/06/20/309997/israel-uses-palestinian-kids-as-shields-un

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat