Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Izrael údajně provedl nálet na syrské území

Zveřejněno 05 května 2013 autorem FreePub

Izraelské zdroje potvrzují, že letectvo provedlo nálet na syrské území.

Anonymní úředník řekl, že se nálet zaměřil na dodávku pokročilých raket.

Nejmenovaný zdroj řekl agenturám AP a Reuters, že cílem nebyly chemické zbraně, ale zbraně určené pro libanonský Hizballáh a byly dostatečně sofistikované na to, aby Izrael v pátek zakročil. [zdroj]

Útok se odehrál poté, co byl ve čtvrtek v noci schválen bezpečnostním kabinetem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na tajné schůzce, uvedl regionální bezpečnostní zdroj. Za poslední čtyři měsíce jde o druhý hlášený letecký úder Izraele na cíle v Sýrii.

Ale Amos Gilad, vedoucí izraelskéý obranný úředník, popřel tuto zprávu o náletu: „Nevím kdo nebo co to potvrdil, co to je za zdroje? U mě je oficiální pouze mluvčí izraelských obranných sil (IDF),“ řekl pro Ynetnews. [zdroj]

Syrské vládní zdroje také popřely informace o tomto leteckém úderu: „Nejsem si vědom žádného takového útoku,“ řekl agentuře Reuters syrský velvyslanec při OSN Bašár Ja’afari. [zdroj]

Mezitím velitel a mluvčí rebelů z Free Syrian Army potvrdil, že se úder skutečně konal.

„Naše informace naznačují, že šlo o izraelský úder na konvoj, který převážel rakety Hizballáhu. Ještě jsme nepotvrdili jeho lokaci,“ řekl Qassim Saadedine.

Jednotky rebelů nesouhlasily ohledně typů zbraní v konvoji. Podle rebela z jednotky shromažďující informace (The Syrian Islamic Masts Intelligence) převážel konvoj protiletadlové střely.

Saadedine řekl, že nevěří, že zbraně byly protiletadlové. „Nemáme nic potvrzeno, ale zatím předpokládáme, že šlo o nějaký druh raket dlouhého doletu, který byl schopen nést chemické látky,“ řekl.

Při podobném náletu v lednu izraelská vojenská letadla zničila to, co bylo hlášeno jako konvoj raket pokročilé protivzdušné obrany, který chtěla Sýrie předat Hizballáhu. Damašek řekl, že cíl byl vojenské výzkumné zařízení a popřel pokusy o převoz pokročilých zbraní Hizballáhu. Rakety země-vzduch by ohrozily izraelské možnosti vstupovat do libanonského vzdušného prostoru bez překážek.

Částečný překlad článku Israel bombs missile shipment in Syria – reports
rt.com/news/israel-strikes-syria-reports-798

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat