Izrael varuje před možným úderem proti Sýrii

Zveřejněno 30 ledna 2013 autorem FreePub

Izrael by mohl zahájit preventivní úder, aby zastavil převoz chemických zbraní ze Sýrie do Libanonu.

Obává se, že by tyto zbraně byly dovezeny Hizballáhu nebo skupinám inspirovaným Al-Kájdou, řekl v neděli izraelský zástupce.

Varování přichází v době, kdy armáda přesunula raketový obranný systém k důležitému městu na severu a izraelský premiér varoval před nebezpečími jak ze strany Sýrie, tak ze strany Íránu.

Místopředseda vlády Silvan Shalom v neděli řekl, že se minulý týden konalo zvláštní zasedání nejvyšších izraelských bezpečnostních pracovníků kde se diskutovaly syrské chemické zbraně. To, že se toto jednání konalo ráno po volbách, nebylo předtím zveřejněno. Shalom pro armádní rádio řekl, že by převod těchto zbraní násilným skupinám, zejména Íránem podporovanému libanonskému Hizballáhu, změnil pravidla hry.

„Pokud by došlo k takovému překročení linie, vyžadovalo by to odlišný přístup, včetně dokonce akcí,“ řekl. Na otázku, zda to může znamenat preventivní útok, řekl: „Budeme muset udělat takové rozhodnutí.“

Izrael se drží mimo občanskou válku v Sýrii, která stála přes 60 000 životů, ale obává se, že by násilí mohlo překročit jeho severní hranici. Izrael v neděli nasadil svůj obranný raketový systém Iron Dome na severu ve městě Haifa. Toto město bylo ostřelováno Hizballáhem během války v létě roku 2006. Armáda toto nasazení nazvalo „rutinou“.

Iron Dome, Izraelem vyvinutý systém, který sestřeluje rakety krátkého doletu, byl použit k obraně izraelská města v průběhu bojů s ozbrojenci Hamasu v pásmu Gazy na jihu Izraele v listopadu loňského roku.

Jisrael Hasson, zákonodárce a bývalý zástupce ředitele izraelské rozvědky Shin Bet, řekl, že Izrael pozorně sleduje vývoj v Sýrii, aby se ujistil, že se chemické zbraně nedostanou „do nesprávných rukou.“

„Sýrie má obrovské množství chemických zbraní a v případě, že se dostanou do ještě extrémnějších rukou než sjou ty syrské, jako je například Hizballáh nebo globální džihádské skupiny, zcela by to změnilo mapu hrozeb,“ řekl Hasson v armádním rádiu. „Globální džihád“ je pojem, který používá Izrael k označení sil, které jsou ovlivněny Al-Kájdou. Syrští rebelové jsou jednou takovou skupinou.

Sýrie zřídkakdy přiznává vlastnictví chemických zbraní.

Premiér Benjamin Netanjahu odkazoval na hrozby ze strany Sýrie a Íránu při zasedání kabinetu v neděli. Írán je hlavní regionální spojenec Sýrie. „Musíme se dívat okolo nás, na to, co se děje v Íránu a jeho zmocněnce a také na to, co se děje v jiných oblastech se smrtícími syrskými zbraněmi, které se stále více rozpadají,“ řekl.

Izrael považuje Írán za existenční hrozbu kvůli jeho podpoře jaderného a raketového programu a kvůli podpoře násilných protiizraelských skupin v Libanonu a v Gaze. Írán popírá, že se snaží postavit atomové zbraně a trvá na tom, že je jeho jaderný program určen pro mírové účely.

V pátek izraelský Channel 2 TV odvysílal rozhovor s bývalým íránským diplomatem, který přeběhl na Západ v roce 2010. Varoval, že pokud Teherán získá jaderné zbraně, tak je použije proti Izraeli. Neposkytl důkazy. Část práce Mohammada Rezy Heydariho byla shánění zahraničních vědců pro práci na jaderném programu Teheránu a mnohé přivedl ze Severní Koreje do Íránu, píše ve své zprávě.

Heydari mluvil z Osla, kde obdržel politický azyl.

Překlad článku Israel warns of possible pre-emptive chemical weapons strike in Syria
cbsnews.com/8301-202_162-57566072/israel-warns-of-possible-pre-emptive-chemical-weapons-strike-in-syria

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat