Rubriky | Asie a Pacifik

Tags | ,

Izrael zaútočil na Gazu poprvé od příměří

Zveřejněno 04 dubna 2013 autorem FreePub

Izraelské letectvo zahájilo nálet na Gazu.

Jde o první takový útok od uzavření příměří, které v listopadu skončilo krvavý konflikt. Žádná zranění nebyla hlášena.

„Letadla bombardovala otevřený prostor na severu Gazy, nikdo nebyl zraněn,“ uvádí se v prohlášení ministerstva vnitra Hamásu.

Dokument o Gaze filmaře Harryho Feara hlásí, že šlo o tři samostatné nálety v úterý od pěti hodin do půlnoci.

Podle novin Haaretz údery zasáhly blízko severníhoho města Beit Lahiya poté, co byly z Gazy vypáleny dvě minometné střely směrem k městu Negev.

Izrael obranné síly potvrdily, že zahájily v úterý večer nálet na cíle v Gaze.

Izraelská armáda původně tvrdila, že pouze jeden projektil přistál v Izraeli, ale později vydala prohlášení, že se nic takového nestalo. „Ukazuje se, že nic na izraelské území nedopadlo,“ řekla mluvčí agentuře AFP.

Úterní útoky nebyly první od listopadového příměří, které zprostředkoval Egypt po osmi dnech násilí, při kterých bylo zabito 170 Palestinců a 6 Izraelců. V prosinci loňského roku izraelští vojáci zabili čtyři Palestince, které popsali jako vzbouřence, a to navzdory potvrzení Hamásu, že byli prostými zemědělci v blízkosti hranic.

Při poslední eskalaci syrského konfliktu izraelské tanky stříleli na Sýrii v úterý poté, co na vojáky v Golanských výšinách někdo střílel ze Sýrie, avšak nebylo jasné, jestli byly střely vypáleny záměrně.

„Střely byly vystřeleny na hlídku izraelských obranných sil na hranicích,“ řekla mluvčí agentuře Reuters. „Nedošlo k žádnému zranění nebo poškození. V reakci izraelské síly opětovaly palbu na zdroj střelby a hlásily přímý zásah.“

Uvedla, že se neví, zda byla střela vypálena syrským rebely nebo vládními silami. Izraelský ministr obrany Moše Ya’alon zůstal neoblomný, že Izrael nebude zasahovat do syrského konfliktu, ale bude reagovat na jakékoli narušení národní bezpečnosti podél hranic.

Minulý týden Rada bezpečnosti OSN varovala, že by se násilí ze syrského konfliktu mohlo přelít přes hranice s Izraelem. Dva syrští vojáci byli nedávno zraněni poté, co izraelské síly vypálily do oblasti raketu.

Překlad článku Israel strikes Gaza for the first time since truce
rt.com/news/israel-strikes-gaza-truce-245

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat