Jak je to se značením GMO potravin u nás v Česku?

Zveřejněno 15 ledna 2013 autorem FreePub

Nenapadlo mě nic lepšího, než se jednoduše zeptat e-mailem Státní zemědělské a potravinářská inspekce.

Poslal jsem jim e-mailem dotaz:

„Dobrý den, mám takovou otázku: když si zakoupím potravinu, která nemá ve složení žádnou složku geneticky modifikované suroviny, zda je tomu opravdu tak. Je u nás v ČR povinnost opravdu uvádět tyto informace? Předem děkuji za odpověď a hezký den přeji.“

Kdo se ptá, moc se dozví :-)

A přišla mi odpověď:

„Každá GM potravina uváděná na evropský trh musí obsahovat pouze schválené modifikace. V případě, že potraviny obsahují materiál, který obsahuje GMO, sestává z nich, nebo je z nich vyroben a jehož podíl v jednotlivých složkách nebo v jednosložkové potravině není vyšší než 0,9 %, za předpokladu, že přítomnost tohoto materiálu je náhodná nebo technicky nevyhnutelná, není potřeba tuto skutečnost uvádět na obalu. V ostatních případech musí být značení následující:

A) v případě balených potravin musí být na obale uvedeno: „Tento produkt obsahuje geneticky modifikované organismy“ nebo „Tento produkt obsahuje geneticky modifikovaný/ou/é (jméno organismu/organismů)“.

B) u nebalených výrobků musí být při jejich vystavení k prodeji uvedeno: „Tento produkt obsahuje geneticky modifikované organismy“ nebo „Tento produkt obsahuje geneticky modifikovaný/ou/é (jméno organismu/organismů)“.

Mezi kontroly, které SZPI provádí, patří samozřejmě i kontrola označování potravin sestávajících se z GMO nebo je obsahující. Na základě výsledků našich kontrol lze konstatovat, že v ČR nejsou běžně uváděny do oběhu potraviny (suroviny), jež by obsahovaly nepovolenou genetickou modifikaci, nebo k nim byl záměrně přidán povolený geneticky modifikovaný materiál bez jeho deklarace na obale. Jinak řečeno u nás tyto potraviny nejsou nikterak rozšířené, proto na ně nejspíš v tržní síti často nenarazíte.“

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat