Jak se chránit před technologií automatického rozpoznávání obličeje

Zveřejněno 13 února 2013 autorem FreePub

Technologie rozpoznání obličeje je nyní téměř všude.

V našich mobilních telefonech, na sociálních sítích, v jiných médiích a to samo o sobě nese obrovské důsledky. (V tomto článku naleznete informace, jak tato technologie pracuje.)

Stále více je technologie využívána při prosazování práva a pro sledování „veřejných“ prostor, jak poznamenal Evgeny Morozov ve své knize Naše biometrická budoucnost (Our Biometric Future).

Mnoho praktických a práci šetřících aplikaci s technologií rozpoznávání obličeje (FRT) může být stejně tak použita pro represivní nebo invazivní účely, zejména proto, že se stává silnější a všudypřítomnou.

Nedávno společnost Hitachi Kokusai Electric představila kamerový systém, o kterém tvrdí, že dokáže identifikovat tvář z databáze s 36 miliony tvářemi během vteřiny.

Ale je také možné použít technologii FRT na dvourozměrné fotografie lidí na webu, včetně těch, které dáváme na sociální média a jiné stránky.

Máme jen prostě přijmout, že je to nevyhnutelné, nebo můžeme udělat něco, abychom ochránili sami sebe a ostatní před nesprávným nebo represivním použitím FRT?

Níže jsou uvedeny některé taktické a technické obranné mechanismy před FRT. Zejména: 1) Když jste sledován při demonstraci nebo na veřejném prostoru a 2) Když sám pořizujete a sdílíte na síti své fotografie.

TAKTICKÁ OBRANA NA VEŘEJNOSTI
Roste množství diskuzí a experimentů, jak oklamat automatické vizuálně rozpoznávací systémy na veřejnosti. Jedním z mých favoritů je toto: http://r03.tumblr.com/post/3199199234/urban-sql-injection-win

Ale je zde něco, co můžeme udělat, abychom zmátli systémy pro rozpoznávání obličeje?

Nejjednodušší a nejrozšířenější obranou proti rozpoznávání obličejů na veřejných místech je nosit masku, kapuci, šátek, nebo nějakou podobnou pokrývku obličeje. Protestující a povstalečtí bojovníci napříč Arabským jarem používali šátky, aby zakryli svou identitu jako generace aktivistů před nimi. Nově se celosvětově rozšířilo použití masky Guye Fawkese, obzvláště u protestujících z hnutí Occupy a Anonymous – jde o ochranu identity nositele a zároveň demonstruje účast na sdílené myšlence.


Chcete přežít ekonomický kolaps? Být připraven na cokoliv? Chcete žít v souladu s přírodou? Pak se přidejte do naší facebookové stránky Přežijeme a dovíte se více!


Nošení masky je v některých jurisdikcích nezákonné a může vést k trestnému řízení.

MIMO MASKU: DALŠÍ MOŽNOSTI „ZMATENÍ“
Ale co když je nepraktické či ilegální nosit masku na obličeji? Je důležité si uvědomit rozdíl mezi poražením detekce obličeje (zastavení natáčení obličeje) a poražením rozpoznání obličeje (zastavení rozpoznání fyzických vlastností vašeho obličeje).

Tento zvláštní dokument z roku 2002 navrhuje nošení falešných upířích zubů nebo žvýkání tabáku, to by mohlo porazit rozpoznání obličeje. Tato protiopatření by ale mohla přitáhnout nežádoucí pozornost, zvláště kdyby je člověk použil všechny najednou. Obyčejný úsměv dokáže velice ztížit rozpoznání obličeje – proto je úsměv zakázaný na fotkách pasového typu.

V roce 2010 řekl technolog Alex Kilpatrick pro Forbes: „Musíme zlomit lidské vnímání obličeje… Spoléháme na nápadné vlastnosti jako účes a vousy, ale software funguje na odlišných principech.“ Kilpatrick navrhl investovat do páru velkých slunečních brýlí, ale Josh Marpet řekl, že systémy pro detekci a rozpoznání obličeje můžou být upraveny, aby se adaptovaly na taková opatření. Marpet také řekl, že rozpoznání obličeje je účinné jen zhruba ze 60% v tuto chvíli a že oklamání detekce obličeje je nejefektivnější opatření.

Adam Harvey se zaměřil na využití make-upu, aby oklamal rozpoznání vzorů u systémů detekce obličeje. Harveyho projekt CV Dazzle je nejvíce zmiňován jako protiopatření vůči detekci obličeje.

Zde jsou videa, jak to funguje proti detekci obličeje na Facebooku:

TECHNOLOGICKÁ ŘEŠENÍ, ON-SCREEN
Tvůrci videí a novináři již dlouho používají opatření, jako je pixelizace a černé obdélníky, aby ochránili totožnost osob na videu. V některých případech může být odhalená identita zničující.

V dnešní době snadného sdílení obrázků, online rozpoznání obličeje a doslova „sklizní“ fotografií je důležité se chránit při uploadování. Při hektických situacích občané nahrávají fotografie a videa na sociální sítě a jiné platformy a možné důsledky řeší až později – a jak jsme uvedli při mnoha příležitostech, tak různé vlády jako v Íránu, Barmě a Británii použily tyto nechráněné obrázky ze sociálních sítí k vystopování darebáčků.

WITNESS je partnerem ObscuraCam, androidové aplikace, která poskytuje jednoduchý způsob, jak chránit své vizuální soukromí a anonymitu těch, které fotografujete. Jde o protiváhu k mobilním aplikacím rozpoznávání obličeje jako je Klik od face.com.

Roste seznam sociálních sítí, které používají nebo povolují rozpoznávání obličeje na svých obrázcích – ale jsou zde ochranná opatření, která lze přijmout.

Facebook umožňuje odhlásit se ze svého systému rozpoznání obličeje a smazat všechny informace o obličeji. Google vás požádá, abyste se do tohoto systému přidal a můžete jej vypnout/zapnout. Můžete systém vypnout v aplikaci Picasa od Googlu (ve výchozím nastavení je zapnutý), ale ne v aplikaci iPhoto od Applu.

Protože se technologie rozpoznání obličeje rozšiřuje, musíme vědomě více dbát o svoji bezpečnost, jak na veřejných prostorech, tak na Internetu. Vzhledem k rozjetí sociálních sítí se budeme muset všichni naučit, kdy a jak zabrzdit.

Překlad článku How to Defend Yourself Against Facial Recognition Technology
http://www.pbs.org/mediashift/2012/06/how-to-defend-yourself-against-facial-recognition-technology170.html

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat