Rubriky | Ameriky

Kanadská rozvědka žádala zahraniční agentury, aby špehovaly Kanaďany

Zveřejněno 24 prosince 2013 autorem FreePub

Kanadská zpravodajský služba obcházela federální soud.

Federální soudce Richard Mosley se obul do Kanadské bezpečnostní informační služby (CSIS) kvůli vědomému uvádění v omyl.

Od roku 2009 vydal Mosley velké množství povolení pro CSIS, která se týkala odposlechu elektronické komunikace neidentifikovaných Kanaďanů v zahraničí, kteří byli zkoumáni kvůli ohrožení vnitřní bezpečnosti.

Špionážní agentura soudce ujistila, že špehování bude řízeno z Kanady a řízeno Komunikační bezpečnostní skupinou Kanady (CSES), která slouží jako zahraniční zpravodajská služba.

Ale po získání povolení byla požádána zpravodajská aliance Pěti oči (Five Eyes), do které patří špionážní agentury Spojených států, Velké Británie, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu, aby tyto odposlechy prováděla.

Kanadský federální soud nebyl informován o zahraniční účasti a nikdy ji neschválil, napsal Mosley v upravené verzi utajovaného rozhodnutí soudu, které bylo v pátek zveřejněno.

„Je jasné, že vydání povolení od soudu bylo použito jako krytí pro činnosti, které nebyly povoleny,“ zdůraznil dokument. „Nezveřejnění těchto informací bylo výsledkem záměrného rozhodnutí zmást soud o oblasti působnosti a rozsahu úsilí zahraničního shromažďování informací.“

Podle kanadských zákonů nemá federální soud pravomoc vydávat povolení, která se týkají špehování Kanaďanů ze strany zahraničních zpravodajských agentur.

Akce agentur CSIS a CSEC ohrozily kanadské občany v zahraničí, protože „mohli být zadrženi nebo jinak poškozeni v důsledku zachycení komunikace ze strany zahraničních agentur,“ napsal Mosley.

 

Částečný překlad článku Canada’s intelligence service asked foreign agencies to spy on Canadians
rt.com/news/canada-foreign-spying-mosley-647/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat