Karzáí odmítá podepsat bezpečnostní pakt s USA

Zveřejněno 24 listopadu 2013 autorem FreePub

Afghánský prezident podpis odmítl, přestože je rada starších pro.

Afghánské národní shromáždění starších (Loya Jirga) schválilo podepsání dohody o bezpečnosti s Washingtonem, která by nechala v zemi zbytkové jednotky vojsk USA po stažení v roce 2014. Prezident Hamid Karzáí však řekl, že tuto smlouvu nyní nepodepíše.

Loya Jirga hlasoval pro bezpečnostní dohodu s Washingtonem, která umožní americkým vojákům, aby zůstali v Afghánistánu i po roce 2014 a trénovali národní bezpečnostní síly, řekl mluvčí tohoto shromáždění pro BBC. Toto shromáždění se skládá z 2500 starších, kmenových vůdců a dalších vlivných osobností Afghánistánu.

„Vzhledem k tomu, jaká je současná situace a co Afghánistán potřebuje…byl obsah této dohody schválen členy shromáždění,“ četl Fazul Karim Imaq, náměstek shromáždění, prohlášení, kterého bylo dosaženo po čtyřdenním setkání.

„Loya Jirga žádá prezidenta, aby podepsal smlouvu do konce roku 2012,“ řekl Imaq.

>> Afghánci protestovali proti bezpečnostní dohodě s USA [VIDEO]
>> Afghánci jsou zásadně proti bezpečnostní dohodě s USA [VIDEO]
>> Kyrgyzstán ruší americkou základnu

Prezident Karzáí řekl, že nyní tuto dohodu nepodepíše a že USA měly přinést mír do Afghánistánu před tím, než bylo dosaženo jakékoli dohody.

„Není-li zde mír, pak tato dohoda přinese Afghánistánu neštěstí,“ řekl Karzáí v projevu k Loya Jirga. „Mír je náš předpoklad. Amerika by měla přinést mír a pak podepíšeme.“

Washington kritizoval vládu prezidenta Hamida Karzáího za odložení podpisu smlouvy a trval na tom, že musí být rozhodnuto do konce roku. Bílý dům chce dokončit plány ohledně toho, kolik vojáků zůstane v Afghánistánu po plánovaném stažení sil na konci příštího roku.

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátečním telefonickém rozhovoru varoval Karzáího, že zpoždění je „nepřijatelné“ a riskuje úplné stažení amerických sil z Afghánistánu.

Ve výzvě Kerry řekl Karzáímu, že čekání několik měsíců na podpis by „znemožnilo USA a spojencům naplánovat vojenskou přítomnost v Afghánistánu po roce 2014,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psaki.

>> USA chtějí postavit v Jemenu nové Guantanamo
>> Američtí vojenští lékaři se účastnili mučení vězňů
>> Potravinové lístky a nepokoje povedou v USA ke stannému právu


Afghánský prezident Hamid Karzáí.

Překlad článku Karzai refuses to sign security pact until ‚US brings peace‘ despite assembly backing
rt.com/news/afghanistan-agrees-security-pact-221/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat