Rubriky | Evropa

Katalánsko bude hlasovat o své nezávislosti [VIDEO]

Zveřejněno 13 prosince 2013 autorem FreePub

Katalánský parlament naplánoval na listopad příštího roku referendum o nezávislosti Katalánska.

Vláda v Madridu zdvořile uvedla, že referendum neproběhne, ale aktivisté se diví, jak by mohlo být zastaveno.

Čtyři katalánské strany, které jsou pro nezávislost a mají většinu v regionálním parlamentu,ve čtvrtek oznámily, že tato bohatá průmyslová španělská provincie uspořádá referendum o tom, zda získat větší autonomii nebo dokonce úplnou nezávislost na centrální španělské vládě.

Hlasování bylo předběžně stanoveno na 9. listopad, uvedl šéf katalánské regionální vlády Artur Mas. Lidé budou odpovídat na dvě otázky: „Přejete si, aby bylo Katalánsko státem?“ a „Přejete si, aby byl tento stát nezávislý?

Druhá otázka byla přidána pro ty Katalánce, kteří chtějí udělat ze Španělska federaci, které by bylo Katalánsko součástí. Podle průzkumu Metroscopia deníku El Pais z minulého měsíce zjistil, že 46% Katalánců upřednostňuje separatismus oproti 42%, které chtějí zůstat součástí Španělska. Nicméně podpora pro větší autonomii je velmi velká.

Jen několik minut po oznámení referenda tuto myšlenku odmítl španělský ministr spravedlnosti Alberto Ruiz-Gallardon s tím, že by to bylo protiústavní.

Hlasování se konat nebude,“ řekl.

Premiér Mariano Rajoy o den později řekl, že jeho vláda toto referendum Katalánsku nepovolí.


Pokud video nefunguje, je ke stažení zde

>> Eurostat: Čtvrtina Evropanů čelí chudobě [VIDEO]
>> Syrští radikálové představují hrozbu pro Evropu [VIDEO]
>> EU udělila pokutu 1,7 miliard eur osmi velkým bankám

Jako premiér země jsem přísahal, že budu dodržovat ústavu a zákony a proto zaručuji, že referendum neproběhne,“ zdůraznil. „Jakákoliv diskuze nebo debata je na toto téma vyloučena.

Ale katalánské nezávislé nálady po pokárání Madridu neutuchají. Říká se, že centrální vláda nemá mnoho možností, pokud chce referendum zastavit.

Budou muset ukázat, jak nám v hlasování zabrání,“ řekl Elisenda Paluzie, profesorka ekonomie na Univerzitě v Barceloně, pro RT. „Co udělají? Pošlou policii do volebních místností? Je na nich ukázat, jaký druh demokracie podporují.

Katalánsko je země se silnými kulturními kořeny a svým vlastním jazykem, po desetiletí má sentiment pro nezávislost a sdílí se zbytkem Španělska bolestivou historii. Za vlády vojenského diktátora Francisca Franca (1939 až 1975) bylo utlačováno, diktatura ho zbavila autonomních pravomocí a vydala zákaz katalánštiny v boji proti separatistickým tendencím.

Situace je však nyní jiná. Katalánci nevěří nevěří, že by Madrid použil sílu, aby zabránil jejich aspiracím na nezávislost.

Pokud by do Barcelony přijely tanky jako v roce 1939, nebyl by jich dostatek. Nebyl by ani dostatek vojáků. Španělsko drasticky snížilo stav svých ozbrojených sil,“ řekl Miquel Strubell, člen Katalánského národního shromáždění, které usiluje o nezávislost.

>> Norská armáda zavede vegetariánské pondělky
>> Rusové radí vyhnout se Gmailu
>>

 

Překlad článku Spain ‘won’t have enough tanks’: Catalonia to vote on independence, defy Madrid
rt.com/news/catalonia-independence-referendum-date-188/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat