Rubriky | Evropa

Katalánský parlament schválil deklaraci státní suverenity

Zveřejněno 25 ledna 2013 autorem FreePub

Katalánský parlament schválil prohlášení o suverenitě regionu, jde o významný krok nezávislosti na Španělsku.

Nezávazné usnesení bylo schváleno ve středu s 85 hlasy pro, 41 proti a dva členové se zdrželi hlasování. Deklarace, která uvádí, že má katalánský lid právo rozhodovat o své suverenitě nastavil potenciální střet s centrální vládou v Madridu.

Katalánsko, jeden z nejrozvinutějších regionů ve Španělsku, již má velkou míru autonomie, ale hospodářská krize v zemi vyvolala katalánský nacionalismus. Rostoucí katalánský separatismus je velkou výzvou pro konzervativního španělského premiéra Mariana Rajoye.

Rajoy říká, že je referendum o odtržení protiústavní a zraní všechny Španěly, kteří již trpí recesí a nezaměstnaností přes 25%.

Katalánsko platí Madridu přibližně 16 miliard eur ročně v daních, což je mnohem více, než dostane zpět od centrální vlády. Kromě toho je tato autonomní oblast zadlužená dluhem 40 miliard eur, který nutí regionální orgány, aby zavedly výdajové škrty v oblasti zdravotnictví a vzdělávání.

Mnoho Katalánců věří, že by jejich ekonomika byla více prosperující sama o sobě a stěžují si, že jde velká část centrální vládě v Madridu. Katalánsko se skládá z Barcelony, Gorny, Lleidy a Tarragony a představuje jednu pětinu ekonomického výkonu Španělska.

17 španělských autonomních regionů spravuje své vlastní rozpočty a jsou zodpovědné za zdravotnictví a vzdělávání a dalších veřejných výdajů. Poškozena globální finanční krizí se španělská ekonomika zhroutila do recese ve druhé polovině roku 2008, přičemž přišla o miliony pracovních míst.

Překlad článku Catalan parliament approves declaration of state sovereignty
presstv.ir/detail/2013/01/23/285209/spains-catalonia-declares-sovereignty

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat