Krize důvěry mezi Izraelem a Evropou

Zveřejněno 26 června 2013 autorem FreePub

Tvrdí to zprávy z Izraele.

„Krize důvěry“ se objevila po postoji Evropské unie k osadám a odmítnutí přidat Hizballáh na seznam teroristických organizací. Jerusalem Post napsal, že Izrael nemůže věřit Evropské unii „na správné úrovni“ jako hlavnímu aktérovi v mírovém procesu.

Izraelští vládní činitelé budou informovat vysokého představitele Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, aby evropská „posedlost zaměřovat se na osídlení podkopává snahy o oživení mírových rozhovorů.“

Cathy Ashtonová, která by měla do regionu dorazit ve čtvrtek, také uslyší, že postoj EU „by mohl dát Palestincům pocit, že cokoliv udělají, tak bude evropská diplomatická zbraň namířená proti Izraeli.“

Podle jednoho z anonymních úředníků budou mít Palestinci pocit, že mají „bianko šek“, pokud bude EU pokračovat s takovým důrazem vůči osadám, označovat výrobky v nich označené a chtít přesunout více oblasti C pod palestinskou kontrolu.

„Palestinci se nebudou zodpovídat Evropě za své odmítnutí vrátit se k jednání,“ řekl úředník. „Budeme informovat Ashtonovou, že tato politika oslabuje snahy amerického ministra zahraničí Johna Kerryho s ohledem na obnovení jednání v době, kdy potřebujeme podporu EU.“

Deník uvedl, že pohled úředníků na nynější vztahy mezi Izraelem a Bruselem je označil jako „ne dobré.“ Rozhovory Ashtonové s Íránem jsou pro Izraelce frustrující.

Ačkoli izraelský úředník uvedl, že zařazení Hizballáhu na seznam teroristických organizací vyžaduje souhlas všech 27 členských států, tak naznačil, že Brusel může udělat více pro to, aby přesvědčil nesouhlasící země (například Irsko a skandinávské země), aby hlasovali pro přidání na seznam.

Cathy Ashtonová se sejde s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a Cipi Livnim, ministrem spravedlnosti s odpovědností za jednání během její návštěvy.

Překlad článku Crisis of trust between Israel and Europe
middleeastmonitor.com/news/europe/6310-crisis-of-trust-between-israel-and-europe

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat