Rubriky | Svět

Tags |

Krvavý vodopád v Antarktidě [FOTO, VIDEO]

Zveřejněno 06 května 2013 autorem FreePub

Krvavě rudý vodopád teče velmi pomalu z Taylorova ledovce v McMurdo Dry Valleys na Antarktidě.

Když geologové objevili zamrzlý vodopád v roce 1911, nejprve si mysleli, že červená barva pochází z řas, ale jeho skutečná povaha se ukázala být mnohem zajímavější.

Zhruba před dvěma miliony let se v Taylorově ledovci zachytila část vody obsahující prastaré společenství mikrobů. Chyceni pod silnou vrstvou ledu tam zůstali izolováni – uvnitř přírodní časové kapsle.

Mikrobi se vyvíjeli nezávisle na zbytku světa, existovali na místě bez světla a bez kyslíku s málem tepla. Uvězněné jezero má velmi vysokou slanost a je bohaté na železo, které dává vodopádu červenou barvu. Trhlina v ledovci umožňuje jezeru odtékat ven.

Existence ekosystému krvavého vodopádu ukazuje, že život může existovat i v těch nejextrémnějších podmínkách na Zemi. Ačkoliv se to nabízí, tak to nepotvrzuje existenci života na jiných planetách s podobným prostředím – např. Mars nebo Jupiterův měsíc Europa.

I když to nepotvrzuje existenci mimozemské života, přesto jsou antarktické krvavé vodopády divem jak pro oko, tak pro vědu.

Překlad článku BLOOD FALLS
atlasobscura.com/place/blood-falls

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat