Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Pentagon představil laser schopný sestřelit bezpilotní letoun i minomet [VIDEO]

Zveřejněno 14 prosince 2013 autorem FreePub


Americká armáda poprvé úspěšně použila laser namontovaný na vozidle k sestřelení minometných střel a bezpilotního letadla (drona).

V průběhu několika týdnů bylo při testech zničeno více než 90 minometných střel a několik dronů. Nakonec armáda doufá, že otestuje ještě pokročilejší laserový systém, který by mohl sestřelit nebezpečnější zbraně, jako je letící raketa.

Zbraň dostala název High Energy Laser Mobile Demonstrator (HEL MD), aktuální verze zbraně má k dispozici tři až pět laserů, které mohou být připojeny k horní části vozidla v kupolovité věži. Podle Terryho Bauera, armádního programového manažera v Boeingu, když GEL MD zasáhne cíl, jako je například minometná střela, tak jej zevnitř ohřeje do té míry, že exploduje uprostřed letu.

Na zem tak spadne kus kovu a pár šrapnelů. V podstatě dopadnou na místo cíle, ale při zásahu neexplodují,“ řekl Bauer pro Christian Science Monitor.

Co se týče bezpilotního letounu – laser může oslepit kamery drona a zničit mu ocas, takže se nakonec zřítí na zem.

Armáda doufá v použití laserů k ochraně základen, které jsou ohroženy střelbou z minometů a raketovými útoky. To se často dělo během války v Iráku a Afghánistánu. Christian Science Monitor uvedl, že nízké náklady na použití laserů představují rozumnou volbu pro Pentagon.

Přesto představitelé armády uvedli, že je nepravděpodobné, že by byl HEL MD připraven k bojovému nasazení před rokem 2022, protože armáda chce v příštích letech vyzkoušet modernější verze. Současný systém je vybaven laserem se sílou 10 kilowattů, ale budoucí verze budou vybaveny lasery o síle 500 a 100 kilowattů.

„Pokud střílíte na cíle ve stejné vzdálenosti, tak 100 kW laser je zničí za desetinu času 10 kW laseru,“ řekl Bauer agentuře AFP.

HEL MD pouze jednou zbraní s laserem, které vyvíjí americká armáda. Jak v listopadu uvedla RT – ministerstvo obrany se dívá po připevnění vysoce výkonného laseru na novou generaci svých stíhaček, které by byly schopny sledovat a odzbrojit senzory nepřítele, zničit příchozí raketové útoky a přejít do protiútoku.

Mezitím Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) v říjnu oznámila své plány na vytvoření laserového systému namontovaného na bezpilotní letoun, který by byl schopen sestřelovat rakety za letu.

 

Překlad článku Pentagon unveils laser capable of shooting down drones, mortars
rt.com/usa/pentagon-unveils-laser-shooting-drones-216/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat