Rubriky | Svět

Mandelovy výroky, které jen tak v mainstreamu neuslyšíte

Zveřejněno 08 prosince 2013 autorem FreePub

Svět si pamatuje Nelsona Mandelu jako první černošského prezidenta Jihoafrické republiky.

Svět si ho pamatuje jako ikonu proti apartheidu. Mandela byl však velmi skeptický vůči Spojeným státům, vůči invazi do Iráku a byl klíčovým zastáncem Organizace pro osvobození Palestiny.

Zde je sedm citací tohoto lídra, které nejsou tolik uveřejňovány.

Před americkou invazí do Iráku Mandela odsoudil americké akce na Mezinárodním fóru žen v Johannesburgu, prohlásil, že hlavním motivem bývalého prezidenta George W. Bushe je ropa, přičemž dodal, že Bush podkopával OSN.

Pokud existuje země, která spáchala nevýslovné krutosti na světě, pak to jsou Spojené státy americké. Nezajímají je lidské bytosti,“ řekl Mandela.

Mandela se nedržel zpátky, co se týče prohlášení proti USA a opakovaně se vyslovil proti invazi do Iráku. Mandela uvedl pro Newsweek:

Když se podíváte na tyto záležitosti, dospějete k závěru, že je postoj Spojených států amerických hrozbou pro světový mír.

Mandela byl dlouholetým zastáncem Organizace pro osvobození Palestiny a v roce 1999 v projevu novinářům souhlasil, že bude politickým prostředníkem mezi Izraelem a jeho sousedy.

Izrael by se měl stáhnout ze všech oblastí, které získal od Arabů v roce 1967. Izrael by se měl zcela stáhnout z Golanských výšin, z jižního Libanonu a ze Západního břehu,“ prohlásil podle Suzanne Belling z Jewish Telegraph Agency Nelson Mandela.

>> Izrael pokračuje v trápení Palestinců
>> Izraelská lidskoprávní skupina vydala zprávu o porušování práv Palestinců
>> Izrael používá Palestince jako lidské štíty

V roce 1991 se Mandela setkal s Fidelem Castrem, přednesl vedle něho projev s názvem „Jak daleko jsme my otroci došli.“ Kuba si připomínala 38. výročí útoku na kasárna Moncada, Mandela uvítal „zvláštní místo“ Kuby v srdci lidí v Africe, její revoluci a jak daleko tato země došla.

Od svých nejčasnějších dnů byla kubánská revoluce zdrojem inspirace pro všechny svobodné a milující lidi. Obdivujeme oběti kubánského lidu za udržení své nezávislosti a suverenity tváří v tvář imperialisty řízené kampani s cílem zničit působivý zisk, kterého bylo dosaženo při kubánské revoluci…Ať žije kubánská revoluce. Ať žije soudruh Fidel Castro.

Mandela vyzval k ukončení přísných sankcí OSN vůči Libyi v roce 1997 a slíbil podporu libyjskému lídrovi Muammaru Kaddáfímu, který byl jeho dlouholetým zastáncem.

Je naší povinností poskytnout podporu bratrovi…a to zejména v souvislosti se sankcemi, které ubližují nejen jemu, ale i obyčejným masám lidí…našim africkým bratrům a sestrám,“ řekl Mandela.

Při Mezinárodním dnu solidarity s palestinským lidem 4. prosince 1997 Mandela shromáždil skupinu „Jihoafričanů, našich palestinských hostů a humanistů, aby vyjádřili naši solidaritu s lidem Palestiny.“ Při projevu vyzval plameny solidarity, spravedlnosti a svobody, aby dále hořely.

OSN zaujala pevný postoj proti apartheidu a za ta léta byl postaven mezinárodní konsenzus, který pomohl ukončit tento zlotřilý systém. Ale my moc dobře víme, že naše svoboda je neúplná bez svobody Palestinců.

>> Izrael krade Palestincům ropu a zemní plyn
>> Za posledních 13 let bylo každé 3 dny zabito Izraelem jedno palestinské dítě
>> OSN provede vojenskou intervenci ve Středoafrické republice

 

Překlad článku Mandela’s sharp statements rarely cited in mainstream media
rt.com/news/mandela-sharp-quotes-media-860/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat