Rubriky | Afrika

Maroko usiluje o legalizaci pěstování a vývozu marihuany

Zveřejněno 05 prosince 2013 autorem FreePub

Marocký parlament uspořádal slyšení o průmyslových a zdravotních výhodách marihuany.

Diskuzi začala jedna z hlavních marockých politických stran a je prvním krokem k návrhu zákona, jehož cílem je legalizace této rostliny.

Slyšení organizovala Strana pro pravost a modernitu (PAM), zkoumala finanční zisk z pěstování marihuany. Členové strany PAM tvrdí, že legalizace pěstování by pomohla malým zemědělcům s odhadem, že jeden milion Maročanů je závislý na jejím pěstování.

Nesnažíme se legalizovat produkci drog, ale hledáme případná lékařská a průmyslová využití této rostliny a vytvoření alternativní ekonomiky v regionu,“ řekl Milouda Hazib, vedoucí parlamentní delegace strany.

Debata obsahovala i svědectví švýcarského know-how pro využití marihuany pro lékařské a průmyslové účely. Nastavení kontroly a mechanismů prosazování práva byla v diskuzi také zahrnuta – protože PAM se snaží umožnit zemědělcům prodávat své výnosy vládě spíše než obchodníkům s drogami.

>> Lékařská marihuana se stává senzačním lékem proti rakovině
>> Marihuana ohrožuje farmaceutický průmysl léků proti bolesti
>> Způsobuje marihuana rakovinu? Vědci tvrdí, že marihuana proti rakovině bojuje

Zásady zabezpečení tento problém neřeší, protože je to ekonomický a sociální problém, takže se PAM snaží najít odpovídající důvěryhodnou alternativu,“ řekl Mehdi Bensaid z PAM. „Myslíme si, že se tato plodina může stát důležitým ekonomickým zdrojem pro Maroko a občany tohoto regionu.

Cílem strany je přesvědčit ostatní strany k podpoře právních předpisů v příštím roce, které by konopí legalizovaly.

Nelegální pěstování marihuany ročně dosahuje 10% ekonomiky Maroka, odhadem jde o 10 miliard dolarů, uvedla marocká Síť pro průmyslové a léčebné využitá marihuany.

Legalizace pěstování by mohla zvýšit vývoz produktů na bázi marihuany, jako jsou léky a textil, ze země, která se snaží snížit deficit státního rozpočtu ve výši 23% HDP.

Podle OSN je Maroko zodpovědné za 42% světových dodávek marihuany. Konopné farmy se nachází hlavně na severu země v pohoří Rif. Tento region je také jeden z nejchudších, HDP na obyvatele zde dosahuje pouhých 50% národního průměru.

Marocké úřady provedly kampaň, při které pálily pole s marihuanou a snížily tak množství osevních ploch z 137 000 hektarů v roce 2003 na 47 000 hektarů v roce 2010, uvedl Úřad OSN pro drogy a kriminalitu.

>> Čína varuje banky, aby se vyhnuly Bitcoinu
>> Bitcoin: K bezpečné demokracii potřebujeme internetovou anonymitu [VIDEO]
>> 5 krypto měn, o kterých jste předtím neslyšeli

Překlad článku Morocco seeks legalization of marijuana cultivation and exports
rt.com/news/morocco-marijuana-legalize-bill-735/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat