Rubriky | Evropa

Tags |

Masivní vojenské cvičení NATO probíhá u ruských hranic

Zveřejněno 03 listopadu 2013 autorem FreePub

Cvičení se účastní přes 6000 vojáků.

Polsko a pobaltské státy hostí největší strategické vojenské cvičení NATO za posledních deset let . Síly rychlé reakce NATO budou cvičit obranu Pobaltí z neznámým cizím vetřelcem.

Cvičení s názvem „Steadfast Jazz“ zahájené v sobotu zahrnuje zhruba 6000 vojáků všech členů NATO jakož i nečlenské státy – Finsko, Švédsko a Ukrajinu. Zhruba polovina z nich se bude podílet na cvičení, která budou zahrnovat desítky obrněných jednotek, letadel a námořních lodí. Druhá část personálu se bude podílet na velení a řízení cvičení.

Týden dlouhé válečné cvičení je navrženo k tomu, „aby se ujistilo, že jsou naše Síly rychle reakce (NRF) NATO připraveny bránit jakéhokoliv spojence, být nasazeny kdekoliv a vypořádat se s jakoukoliv hrozbou,“ řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Členové NATO z východní Evropy hledalo místo pro konání tohoto masivního cvičení celé roky a toto cvičení je největší od roku 2006. Scénář tohoto cvičení zahrnuje invazi neidentifikovaného cizího státu do Estonska kvůli sporu o území a aliance nasazuje své síly rychlé reakce, aby útočníka odrazily.

>> Potravinové lístky a nepokoje povedou v USA ke stannému právu
>> Spojené státy plýtvají zdroji na pomoc Izraeli [VIDEO]
>> Španělsko považuje špionáž ze strany USA za nepřijatelnou [VIDEO]

Zatímco jméno útočícího státu nebylo uvedeno, tak zeměpis a geopolitika jasně ukazují, o koho jde. Již několik let docházelo k rostoucímu znepokojení ve všech třech pobaltských státech kvůli hrozbě Ruska, které by podle zpráv některých alarmistů mohlo obsadit tento region, který byl dříve součástí Sovětského svazu, během několika dní nebo dokonce hodin. Toto cvičení je částečně určeno k uklidnění členů NATO, že je tato aliance připravena je ochránit.

„Rusku za posledních pět let narostlo sebevědomí v Pobaltí,“ řekl agentuře Reuters lotyšský ministr obrany Artis Pabriks. „Steadfast Jazz je pro nás důležité, protože se jedná o první cvičení, kde opravdu trénujeme obranu našeho území.“

Poslední zvýšení zájem o Pobaltí byl v září, kdy proběhlo společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska. Před zahájením cvičení některá média uvedla, že půjde o cvičení potenciální invaze.

Rusko a NATO jsou partneři v některých oblastech jako například boj proti terorismu, ale mají mezi sebou i nevyřešené spory. Tím pravděpodobně nejožehavějším je nasazení americké protiraketové obrany ve východní Evropě. Moskva považuje tento plán za hrozbu pro národní bezpečnost, protože by to podkopalo ruské jaderné odstrašování.

>> Povinná četba: Válka je kšeft!
>> 2013: Apokalypsa ezoteriků a agónie společnosti!
>> Absurdistán 2020 (jak by vypadal svět, kdyby nebyla válka)

Překlad článku 6,000 NATO troops hold one of largest post-Cold War drills near Russia’s borders
rt.com/news/nato-exercises-russia-borders-123/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat