Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Město Concord v USA zakázalo plastové lahve na vodu

Zveřejněno 07 ledna 2013 autorem FreePub

Mnoho lidi si vzalo novoroční předsevzetí. V jednom městě v USA to znamená, že skoncovali s plastovými lahvemi.

Podle Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Spojené státy v roce 2010 vytvořily 31 milionů tun plastového odpadu. Městečko Concord bojuje proti tomuto číslu tak, že jako první obec v USA zakázala plastové lahve na vodu na jedno použití s obsahem menším než 1 litr. Po dubnovém hlasování vstoupil zákaz v účinnost 1. ledna.

Návrh zákona je z velké části výsledkem tvrdé práce obyvatelky města Jean Hill, které je 84 let. V roce 2010 Jean Hill řekla pro New York Times: „Budu na tom pracovat, dokud to nebude fungovat.“ A dodala: „Pokud v něco věříte, musíte na tom trvat a mít hroší kůži.“ Hill čelila nezdaru při pokusu zakázat plastové lahve na vodu, ale v dubnu hlasování prošlo městskou radou. Řekla pro Boston Globe, že byla nadšena, když zákon prošel a poznamenala: „jsem tak hrdá na toto město.“

Web městečka Concord obsahuje zavedení tohoto nového nařízení: „Prodávání nešumivých, neochucených lahví s vodou z polyethylentereftalátu (PET) do objemu 1 litr je ve městě Concord zakázáno od 1. ledna 2013.“

Za porušení tohoto zákazu hrozí pokuta, poprvé 25 dolarů, pak 50 dolarů za každý přestupek. Zákaz se pozastavuje během mimořádných událostí.

Místní obyvatelé podporující tento zákaz tvrdí, že sníží množství odpadu a pomůže snížit spotřebu fosilních paliv na výrobu lahví. Ale ne každý ve městě je šťastný z tohoto zákazu. Mnoho podnikatelů je proti zákazu a tvrdí, že omezuje svobodu volby. Dodávají, že zákaz bude mít malý vliv na životní prostředí, protože spotřebitelé si pro lahve s vodou jednoduše zajedou do vedlejších měst.

Concord je město známé tím, že v něm kdysi žil Henry David Thoreau, který odmítl platit daně a tak žil u rybníka Walden.

Překlad článku Massachusetts Town Bans Plastic Water Bottles
newsfeed.time.com/2013/01/04/massachusett-town-bans-plastic-water-bottles

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat