Rubriky | Evropa

Tags |

Ministři EU budou řešit kauzu s koňským masem

Zveřejněno 26 února 2013 autorem FreePub

Ministři zemědělství Evropské unie se sejdou a zaměří se na rostoucí skandál s koňským masem.

Setkání se bude konat v pondělí v Bruselu, kde se ministři zaměří na původ kontaminace a opatření k řešení tohoto skandálu.

Francie a Německo navrhly povinné označování potravinářských produktů, které umožní sledovatelnost. Nicméně pozorovatelé uvedli, že bude těžké dosáhnout řádné dohody, protože dodavatelské řetězce jsou v masném průmyslu špatně regulovány.

V lednu potravinářští inspektoři v Irsku ohlásili, že bylo nalezeno koňské maso v hamburgeru s označením, že jde o maso hovězí. Kontroly byly zahájeny v několika zemích EU, které odhalily nálezy až 100 procentní kontaminace koňským masem v připravených zmrazených potravinách prodávaných v Británii, Francii a Švédsku, což vedlo ke stahování dotčených potravin ze supermarketů.

Důvodem pro hromadné stažení špatně označených potravin z oběhu bylo to, že chemikálie nalezené v koňském mase můžou být škodlivé pro člověka. Vyšetřování naznačilo, že falšování nebylo náhodné, ale jde o zločinné spiknutí.

9. února francouzský ministr spotřebitelských záležitostí Benoit Hamon uvedl, že koňské maso pochází z Rumunska ačkoliv bylo spojeno s firmami z Francie, Nizozemí a Kypru a s továrnou v Lucembursku.

Rumunsko popřelo obvinění a rumunský ministr zemědělství Daniel Constantin uvedl 13. února, že „všechno koňské maso bylo poskytnuto rumunským společnostem, které ho na trh EU uvedly správně označené.“

Čtěte také:
Skandál s koňským masem souvisí s tajnou sítí firem, je v tom namočeno i Česko
Švýcarský gigant Nestlé zasažen skandálem s koňským masem

Překlad článku EU ministers set to discuss horsemeat scandal
presstv.ir/detail/2013/02/25/290687/eu-set-to-discuss-horsemeat-scandal

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat