Rubriky | Evropa

Tags | , ,

Monsanto vzdává boj za geneticky modifikované rostliny v Evropě

Zveřejněno 02 června 2013 autorem FreePub

Monsanto vzdalo pokusy šířit své GM odrůdy rostlin v Evropě.

Německá média píší, že firma ukončí veškeré lobbování za schválení GMO v Evropě.

Německé noviny v pátek uvedly, že se americké monstrum Monsanto rozhodlo skončit s plány, aby měli zemědělci v Evropě geneticky modifikované odrůdy.

Mluvčí Monsanta pro Evropu Brandon Mitchener byl citován – společnost již nebude vykonávat žádné lobbování za takové plodiny v Evropě. Dodal, že v tu dobu nebyla firma ochotna žádat o schválení jakýchkoliv geneticky modifikovaných rostlin.

Monsanto oznámilo, že jeho rozhodnutí bylo částečně založeno na nízké poptávce ze strany evropských zemědělců. „Máme za to, že takové rostliny nemají široké přijetí v evropských společnostech,“ řekla mluvčí Monsanta v Německu Ursula Lüttmer-Ouazane, dodala: „Nebyli jsme schopni udělat větší krok v průběhu let a je to kontraproduktivní.“

Odpor veřejnosti

Německé ministerstvo zemědělství uvedlo, že krok Monsanta je korporátní rozhodnutí a nebude jej dále komentovat. Ale dodalo, že nebylo žádným tajemstvím, že bylo ministerstvo velmi kritické vůči technologii genové modifikace.

„Sliby GMO průmyslu se v evropském zemědělství nenaplnily, stejně tak jako sliby pro zemědělství v rozvojových zemích a rozvíjejících se ekonomikách,“ uvedlo v prohlášení ministerstvo.

V Německu jsou již roky obzvláště silná hnutí proti GM rostlinám. Velké shromážděná vyzvalo v roce 2009 vládu, aby zakázala pěstování geneticky modifikované kukuřice MON10 od Monsanta.

Konkurence Monsanta – jako jsou Bayer CropScience, BASF a Syngenta – se do značné míry stáhly z německého trhu kvůli rozsáhle opozici veřejnosti.

Překlad článku Monsanto gives up fight for GM plants in Europe
dw.de/monsanto-gives-up-fight-for-gm-plants-in-europe/a-16851701

Čtěte také:
– články na téma GMO na našem webu pod tagem [GMO]
– články na téma Monsanto na našem webu pod tagem [MONSANTO]

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat