Monsantův Roundup mění tvar obojživelníků

Zveřejněno 09 března 2013 autorem FreePub

Roundup firmy Monsanto, nejoblíbenější herbicid, spouští morfologické změny obojživelníků

Výzkum prováděný na pulcích zjistil, že velké koncentrace Roundupu mohou dvěma druhům obojživelníků změnit tvar. Jedná se o první výzkum, který ukazuje, že herbicid může mít takový vliv na zvířata.

Vědci dali pulce k nádržím s Roundupem a vystavili je na 3 týdny různým koncentracím tohoto herbicidu. Klece také obsahovaly velké dravce, kteří přirozeně způsobují změny v morfologii pulců. K těmto přirozeným změnám patří větší ocas, kvůli chemickým emisím.

I když to není překvapující, protože morfologické změny se dějí přirozeně kvůli vypouštěným chemických látek z dravců, ale je poněkud šokující zjištění, že má Roundup stejné účinky – pulcům způsobuje zvětšení ocasů.

A co víc, kombinace přirozeně emitovaných chemikálií a Roundupu způsobily, že pulcům rostou dvakrát tak velké ocasy. Vynucené změny herbicidů Roundup můžou znevýhodnit zvířata.

„Tento objev poukazuje na skutečnost, že pesticidy, které jsou důležité pro rostlinnou výrobu a lidské zdraví, můžou mít nezamýšlené důsledky pro druhy, které nejsou cílem pesticidu. Herbicidy nejsou navrženy tak, aby měly vliv na zvířata, ale učíme se, že mohou mít celou řadu překvapivých efektů. To je důležité nejen proto, že obojživelníci slouží jako barometr zdraví ekosystému, ale také jako indikátor potenciálních nebezpečí pro jiné druhy v rámci potravinového řetězce, včetně člověka.“

U Roundupu je též dokázáno, že přispívá k poklesu populace motýlů. Podobně jako pesticidy přispívají k poklesu včel, Roundup snižuje populace motýlů Monarch tím, že zabijí právě ty rostliny, které motýli používají jako potravu.

Částečný překlad článku Monsanto’s Roundup Altering the Physical Shape of Amphibians
http://naturalsociety.com/monsantos-roundup-altering-the-physical-shape-of-amphibians/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat