Rubriky | Ameriky

Na rakovinu zemřel venezuelský prezident Hugo Chávez

Zveřejněno 06 března 2013 autorem FreePub

Venezuelský prezident Hugo Chávez zemřel po dvouletém boji s rakovinou.

Informaci oznámil v úterý večer v televizi viceprezident Nicolas Maduro obklopený politickými a vojenskými vůdci.

„Právě jsme obdrželi nejtragičtější a hroznou informaci. V 16:25 (20:55 GMT) dnes 5. března zemřel prezident Hugo Chávez,“ uvedl plačící Maduro ve vojenské nemocnici v Caracasu.

„Ať žije Cháveu,“ zpívali okolo Madura představitelé státu. „Je to moment hluboké bolesti,“ dodal Maduro.

Hodiny před jeho smrtí viceprezident oznámil, že jednou bude nalezen „vědecký důkaz“, že byl socialistický vůdce napaden rakovinou „imperialistických“ nepřátel. „Nepochybujeme o tom, že byl velitel Chávez napaden touto nemocí. Staří nepřátelé naší vlasti hledali způsob, jak poškodit jeho zdraví,“ řekl Maduro.

18. února se 28-letý venezuelský vůdce vrátil z Kuby, kde prodělal operaci rakoviny, do Caracasu. Chávez cestoval do Havany 10. prosince na čtvrtou operaci poté, co se mu rakovina vrátila a to i přes rok a půl trvající léčbu.

V březnu 2012 Chávezovi začala radiační terapie na Kubě po operaci v únoru 2012, která mu odstranila druhý nádor z pánevní oblasti. Chávezův první nádor o velikosti baseballového míčku byl odstraněn v červnu 2011.

Chávez se narodil v chudé rodině 28. července 1954 v Sabanetě ve státě Barinas ve Venezuele. Vystudoval venezuelskou Akademii vojenských věd v roce 1975. Chávez se zapojil do revolučních nutí v rámci ozbrojených sil v roce 1975.

V roce 1992 vedl neúspěšný pokus o svržení vlády prezidenta Carlose Andrése Péreze a byl na dva roky ve vězení. Navzdory selhání převratu tento incident nastartoval jeho politickou kariéru.

Překlad článku Venezuelan President Hugo Chavez dies of cancer
presstv.ir/detail/2013/03/06/292105/venezuelas-hugo-chavez-dies-of-cancer

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat