Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Naprostá většina Američanů chce, aby byly GMO potraviny označeny

Zveřejněno 03 prosince 2013 autorem FreePub

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění.

Většina Američanů dává přednost zákonům, které nařizují označování potravin, které obsahují geneticky modifikované složky. I přes velkou podporu státy tuto iniciativu nadále odmítají.

Koncem minulého měsíce advokáti v Coloradu vyplnili předběžné papíry potřebné k zavedení zákona o značení GMO potravin při volbách v roce 2014. Pokud voliči budou souhlasit se značením GMO potravin, připojí se stát Coloradu ke Connecticutu a Maine, které jako jediné státy v USA schválily takové úsilí.

Přestože průzkumy veřejného mínění provedené v průběhu několika let naznačují, že drtivá většina Američanů – blíží se ke 100% – je pro označování GMO potravin, tak iniciativy po celých Spojených státech neuspěly a zastánci značení tvrdí, že je to proto, že si velké korporace výsledek koupily.

Průzkum provedený New York Times tento rok zjistil, že 93% respondentů chce, aby byly GMO suroviny řádně označeny. Podobný průzkum Washington Post z roku 2010 ukázal podporu 94%.

„Průzkumy vždy zjistily, že 80 až 95% lidí chce značení,“ řekl již v dubnu vedoucí vědecký pracovník Spotřebitelských odborů Michael Hansen Michael Hansen médiu Rodale News. „Lidé věnují pozornost jídlu a kvůli tomu mají větší zájem o otázky geneticky modifikovaných organismů, nakupují více lokálních potravin a potraviny bez pesticidů a jiných přísad.“

>> Washington Post 2010: Should genetically-modified food be labeled?
>> New York Times 2013: Strong Support for Labeling Modified Foods
>> Výsledky mnoha dalších průzkumů a anket naleznete na webu Center for Food Safety

I přesto iniciativy za značení GMO potravin v posledních měsících při hlasování selhaly, a to i v případě, kdy se očekávalo, že tato opatření projdou.

Například v loňském roce iniciativa za značení GMO měla v Kalifornii podporu 66,9%- Při volbách však mnoho lidí hlasovalo pro „Ne“ díky kampani sponzorované biotechnologickými korporacemi, jako jsou Monsanto a Dupont, ale i Pepsico, Bayer, Dow a Syngenta – utratily celkem 45 milionů dolarů za příspěvky na reklamy proti značení GMO potravin. Minulý měsíc ve Washingtonu zamítli voliči s rozdílem 10% označování GMO. Monsanto za kampaň utratilo další miliony dolarů.

Zákony o označování GMO potravin nedávno prošly v amerických státech Connecticut a Maine, ale nemusí být nutně zavedeny, uvedl Maxx Chatsko z The Motley Fool. Jak poznamenal ve zprávě z minulého týdne – právní úprava požaduje, aby další čtyři severovýchodní státy s celkovým počtem obyvatel nejméně 20 milionů přijaly podobné zákony.

„I když všech devět severovýchodních států schválí cestu k zákonům o značení GMO, bude celkový počet obyvatel zúčastněných států pouze 18% všech obyvatel USA,“ napsal Chatsko. „To by nyní mohlo otevřít dveře rozhovorům o značení GMO na národní úrovni, ale výrobci potravin budou pravděpodobně proti. Je dost možné, že tato debata skončí v soudní síni.“

>> 10 důvodů, proč nepotřebujeme GMO potraviny
>> Souvisí GMO s alergiemi na lepek?
>> Reuters: After Washington GMO label battle, both sides eye national fight

Překlad článku Absolute majority of Americans want GMO food to be labeled
rt.com/usa/gmo-labeled-majority-americans-601/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat