Rubriky | Evropa

Tags |

NATO plánuje masivní vojenské cvičení s 40 000 vojáky

Zveřejněno 21 listopadu 2013 autorem FreePub

Po stažení z Afghánistánu v roce 2014 plánuje NATO obrovské vojenské cvičení.

Toto cvičení bude dokonce sedmkrát větší, než nedávné cvičení v Pobaltí. Kritikové to označují vzhledem k Evropské unii zasažené krizí jako plýtvání penězi.

Západní aliance prohlašuje, že cvičení otestuje schopnosti členů a týmovou práci, především z důvodu vyrovnání závazků USA vůči této alianci.

Cvičení se plánuje na rok 2015, bude zahrnovat 40 000 vojáků nasazených ve Španělsku a Portugalsku. Velitel pozemních sil NATO generálporučík americké armády Frederick Hodges řekl pro agenturu Reuters, že „tento druh cvičení, tento druh složitosti, bude normou,“ takže jde jen o první cvičení z celé řady.

Hlavním důvodem tohoto cvičení je podle NATO to, že vojáci musí zůstat ve formě a praktikovat svou interoperabilitu, obzvláště po Afghánistánu, tedy v době vojenské nečinnosti.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen zdůraznil důležitost role Evropy v alianci, v září uvedl: „Evropské národy mohou – a měly by – udělat více.“

Ale někteří lidé v Evropě tvrdí, že si Evropská unie nemůže dovolit takové drahé akce v době ekonomických těžkostí a že cvičení není opravdu nezbytné.

>> Tisíce Britů potřebují almužny od charity
>> Způsobí nezaměstnanost mládeže v eurozóně sociální nepokoje? [VIDEO]
>> Tisíce lidí protestovaly v Americe a Británii proti mainstreamovým médiím

Karl Rehbaum, bývalá důstojník východoněmecké bezpečnostní služby, říká, že „není důvod nasadit tyto vojáky v Evropě. Myslím, že by zvýšili počet operací, i kdyby Afghánistán neskončil…Místo obranné armády chtějí vytvořit armádu pro agresivní intervence. NATO je zodpovědné za tři čtvrtiny celosvětových výdajů na zbrojení v době, kdy jsou mnozí členové aliance na mizině.“

V Berlíně skupinka demonstrantů známá jako „Matky proti válce“ vyšla do ulic, držela transparenty „Ne intervenci,“ a vyzývala Evropu, aby přestala vyhazovat peníze na zbrojení a postarala se o sužující ekonomické problémy, které v masovém měřítku postihují celý kontinent.

„Obyvatelstvo je čím dál tím chudší a války jsou čím dál tím dražší. Tyto typy cvičení jsou hrozbou pro společnost,“ řekl pro RT Peter Oliver, jeden z demonstrantů.

Jiný demonstrant uvedl: „Je šílené pomyslet na to, že to nemá souvislost s nějakým zlotřilým státem. Tím, že tyto operace probíhají v Evropě ukazuje, že NATO stále hledí směrem k Rusku.“

Blížící se série „válečných her“ přichází v době rozsáhlých škrtů ve výdajích na armádu v celém NATO v důsledku drahých vojenských zásahů v místech, jako je Libye a Afghánistán, které byly velkou zátěží pro zdroje.

Přestože se operace údajně děje pro udržení vojáku v bojové připravenosti a udržení koordinace, tak byly tyto válečné hry oznámeny jen několik dní poté, co se v listopadu konalo vojenské cvičení s názvem, Steadfast Jazz poblíž ruských hranic.

Steadfast Jazz bylo údajně cílené „fiktivního nepřítele,“ ačkoli nebylo tajemstvím, že alarmistické země jako Lotyšsko, Estonsko a Litva si do toho promítly možnost, že by u jejich hranic shromáždilo Rusko své síly s cílem je dobýt a obnovit Sovětský svaz.

Lotyšský ministr obrany Artis Pabriks řekl agentuře Reuters: „Rusko v posledních pěti letech zvyšovalo své sebevědomí vůči Pobaltí…Cvičení Steadfast Jazz je pro nás důležité, protože se jedná o první cvičení, kdy jsme opravdu školeni na obranu našeho území.“

Představitelé NATO popírají, že by bylo toto cvičení zaměřené na zastrašení Ruska.

>> Masivní vojenské cvičení NATO probíhá u ruských hranic
>> Evropané zbytečně vyhodí 90 milionů tun potravin za rok [VIDEO]
>> ECDC: Evropou se šíří lékům odolná bakterie

Částečný překlad článku 40,000 NATO troops to stage massive European war games
rt.com/news/nato-european-war-games-996/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat