Rubriky | Ameriky

Tags | ,

Návrat ACTA?: Kanada zvažuje zákon podobný americké ACTA

Zveřejněno 05 března 2013 autorem FreePub

Kanada zavádí zákon hodně připomínající dohodu ACTA.

Objevují se spekulace, že státní orgány měly tento právní předpis předem připravený k ratifikaci. Spojené státy povzbuzují Kanadu v přijetí tohoto zákona. Ottawa, Bill C-56 neboli Combating Counterfeit Products Act, jehož cílem je bojovat proti škodlivé padělatelské činnosti, se podobá mezinárodní smlouvě ACTA s podobnými cíly.

Dokument se týká především otázky autorských práv. případě schválení by byla pohraniční stráž nucena sloužit jako experti na autorská práva bez dohledu soudu a zavedly by se nové trestní sankce za padělání obchodních známek.

Podle zákona by jakákoliv díla autorsky chráněná v Kanadě, ale vyrobena mimo Kanadu, by byla pozastavena pohraniční službou, pokud by vlastník autorských práv v Kanadě podal písemnou žádost.

Zákon zvýšil obavy z toho, že se Kanada připravuje na ratifikaci ACTA. Washington nedávno doporuči Ottawě, aby dosáhla souladu s touto notoricky známou dohodou.

V nedávno publikované agendě Úřad obchodních zástupců Spojených států vyzval Kanadu, aby „splnila požadavky Obchodní dohody proti padělatelství (ACTA) tím, že její celní úředníci z moci úředního orgánu zastaví tranzit padělaných a pirátských produktů přes své území-“

ACTA se měla stát celosvětovou smlouvou, byla podepsána 31 národy (včetně USA, Kanady, Japonska, Mexika, Jižní Koreje a 22 států Evropské unie).

ACTA má chránit autorská práva v mnoha průmyslových odvětvích od softwarového inženýrství po zemědělství. Kritici tvrdí, že by tak ale vlády učinily drakonická narušování online soukromí za účelem implementace ustanovení této smlouvy.

Evropská unie již tento dokument zablokovala, ale byl ratifikován v Japonsku, ostatní signatáři se ještě rozhodnou.

Kritici ACTA tvrdí, že smlouva usiluje o ochranu autorských práv na úkor svobody projevu. V USA a Evropě se proti této kontroverzní smlouvě konaly četné masové protesty.

Překlad článku Paving way for ACTA? Canada considers anti-counterfeit bill encouraged by US
rt.com/news/canada-acta-counterfeit-bill-742

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat