Nebalené pečivo aneb Když nevíte co jíte

Zveřejněno 19 července 2013 autorem FreePub

Má prodejce nebaleného pečiva povinnost na požádání uvést jeho složení?

Napsal jsem e-mail Státní zemědělské a potravinářské inspekci (www.szpi.gov.cz):

„Dobrý den,

mám dotaz, má prodejce pečiva (např. supermarket nebo samoobsluha) povinnost na vyžádání zákazníka předložit složení, původ a výrobce pečiva, které prodává? Většinou se setkávám s tím, že nebalené pečivo v regálech nemá nikde napsané složení, původ, výrobce.“

Přišla mi následující odpověď:

„všechny potraviny uváděné na trh v rámci EU musí splňovat obecné požadavky na označování dané směrnicí 2000/13/ES, v platném znění. V České republice byly požadavky směrnice na označování zapracovány do zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 113/2005 Sb., o způsobu označování potravin a tabákových výrobků, ve znění pozdějších předpisů.

Jak mají být označeny nebalené potraviny, a tedy i pečivo, najdete v § 8 zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích:
– název, pod nímž je potravina uváděna do oběhu,
– údaj o množství výrobku (nemusí být v případě, že se prodává na váhu dle přání spotřebitele),
– datum použitelnosti u druhů potravin podléhajících rychle zkáze nebo datum minimální trvanlivosti u ostatních potravin (výjimku tvoří potraviny, které podle vyhlášky nemusí být označeny datem minimální trvanlivosti, to je např. i všechno běžné pečivo, protože je určeno ke konzumaci do 24 hod.),
– údaj o možnosti nepříznivého ovlivnění zdraví lidí, stanoví-li tak zvláštní předpisy,
– údajem o ošetření potraviny nebo suroviny ionizujícím zářením, a to slovy „ionizováno“ nebo „ošetřeno ionizací“ anebo „ošetřeno ionizujícím zářením“, pokud tak byla potravina ošetřena.

V platné legislativě tedy není dána povinnost prodejce sdělit zákazníkovi u nebaleného pečiva složení, ani předložit dokumentaci o původu. Je pouze na rozhodnutí prodejce, zda tyto informace svým zákazníkům poskytne.

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.