Rubriky | Evropa

Tags | , ,

Německé firmy použijí nové šifrování kvůli NSA

Zveřejněno 11 srpna 2013 autorem FreePub

Komunikace mezi dvěma hlavními německými poskytovateli e-mailů bude nyní šifrovaná.

Nové šifrování poskytne lepší bezpečnost proti možnému sledování NSA. Odborníci však tvrdí, že výsledný efekt bude mizivý.

Projekt „E-mail made in Germany“ byl vytvořen v návaznosti na odhalení sledování ze strany NSA informátorem Edwardem Snowdenem. Z dokumentů Agentury pro národní bezpečnost (NSA) vyplývá, že tato agentura zachytila v Německu každý měsíc 500 milionů telefonních hovorů, SMS a e-mailů.

„Němci jsou hluboce rozrušeni nejnovějšími zprávami o možném odposlouchávání komunikace,“ řekl Rene Obermann, šéf Deutsche Telekom, největšího poskytovatele e-mailů v Německu. „Nyní mohou spoléhat na to, že jejich osobní údaje na internetu budou tak zabezpečeny, jak jen to bude možné.“

Deutsche Telekom a United Internet, který spravuje zhruba dvě třetiny německých e-mailových účtů, uvedli, že od nynějška budou používat šifrování SSL (Secure Sockets Layer) – moderní průmyslový standard šifrování. Obě společnosti budou také využívat výhradně německé servery a vnitřní kabely při odesílání zpráv mezi sebou.

>> Snowden dostal v Rusku dočasný azyl
>> Německý prezident: Snowden si zaslouží respekt
>> Většina Američanů si myslí, že se Snowden zachoval správně

Obermann řekl médiím, že bez povolení teď nebude možný přístup k e-mailu uživatele. Odborníci však tvrdí, že dopad tohoto opatření bude spíše psychologický a symbolický.

„Tato iniciativa pomáhá řešit obyčejné odposlouchávání komunikačních linek, ale nezabrání vládám získávat informace,“ řekl agentuře Reuters Stefan Frei, ředitel výzkumné společnosti v oblasti informační bezpečnosti NSS Labs.

Jak odhalil Edward Snowden – NSA se zaměřovala konkrétně na zahraniční servery, často s podporou dané hostitelské země. NSA je také schopna prolomit SSL šifrování s i bez pomoci e-mailového operátora. Nicméně bez klíče od operátora je to mnohem těžší.

Je pozoruhodné, že Google a další přední firmy zapletené do sledovacího programu PRISM také nabízí SSL šifrování u svých e-mailových služeb.

„Samozřejmě, NSA se může dostat skrz, když bude chtít, ale masové šifrování e-mailů by jim to ztížilo,“ řekl Sandro Gaycken, profesor počítačové bezpečnosti na Svobodné univerzitě v Berlíně.

Obrázek:

Překlad článku Will it work? German email companies adopt new encryption to foil NSA
rt.com/news/german-email-encryption-nsa-312

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat