Rubriky | Ameriky, Evropa

Tags | , ,

Nad Německem budou létat americké bezpilotní letouny

Zveřejněno 10 října 2013 autorem FreePub

Německé nebe budou od pondělí křižovat dva americké útočné drony.

Armáda si stojí za svým, že drony budou použity výhradně pro zaškolení obsluhy těchto letounů spíše než pro špionážní účely a nebudou nést zbraně.

Zařízení pro tyto bezpilotní letouny bylo v pondělí otevřeno na vojenské letecké základně Vilseck a je pod správou 7th Army Joint Multinational Training Command (JMTC). Dohoda mezi Německem a USA umožňuje používání dvou „leteckých mostů“ na východě země pro výcvik operátorů. Je to poprvé, kdy americké drony poletí za hranice vojenských výcvikových prostorů.

Letoun Hunter MQ-5B překlene vzdálenost mezi Hohenfels a Grafenwoehr na jihovýchodě Německa, zhruba 100 km východně od Norimberku. Hohenfels je zhruba 100 km jižně od Grafenwoehru.

Tento projekt vyvolal obavy poté, co o něm začaly na veřejnost prosakovat zprávy. „Některé zprávy se objevily ještě před tím, než jsme tuto misi schválili,“ řekl brigádní generál Walter E. Piatt, velitel JMTC.

Místní komunity vyjádřily obavy z těch amerických bezpilotních letounů v německém vzdušném prostoru. Němci se obávají možné narušení svých svobod. Nedávný skandál kolem špionážních aktivit NSA v Německu a následné protesty, které následovaly, zvýšily skepsi veřejnosti.

>> Syrská armáda vítězí poblíž Aleppa [VIDEO]
>> Ameriku řídí šéfové z Wall Streetu
>> Totalitní praktiky hnutí ANO: Doublethink a ideozločin

„Je to obecně velký problém,“ uvedla Constanze Schulze, reportérka pro ARD Bavaria. „Probíhá mnoho diskuzí o bezpilotních prostředcích a samozřejmě jsou tu obavy. Myslím, že je to důvod, proč zde [ve Vilsecku] vidíte tolik reportérů. Všichni o tom mluví.“

Obavy vyjádřili také politici. Reinhold Strobl ze Sociálně demokratické strany (SDP) řekl, že veřejnost byla informována „příliš pozdě“ a že v předstihu byly poskytnuty německými úřady a americkou armádou „nedostatečné“ informace v době před nasazením.

Jiní politici si stěžovali na hluk s tím, že drony, které dosáhnou rychlosti 175 km/h „dělají hluk jako sekačka na trávu,“ uvedl Peter Branu, starosta Schmidmühlen.

Richard Reisinger z Křesťanské sociální unie (CSU) také řekl, že způsob, jakým byla veřejnost informována o této problematice postrádá dostatečnou transparentnost. „Co se stane se shromážděnými údaji?“ ptá se. Vyjádřil obavy z možného rizika zneužití informací a narušení soukromí.

Když se objevily první úniky informací od Edwarda Snowdena, tak německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že se dozvěděla o amerických špionážních programech z médií. Nicméně později vyšlo najevo, že německá zpravodajská služba BND denně posílala „obrovské množství“ odposlechů do USA a Velké Británie. Taková odhalení vyvolaly vlnu protestů v celém Německu. Němci vyzývali vládu, aby poskytla více soukromí a zastavila americkou špionážní činnost.

Hunter MQ-5B je momentálně největší a nejmodernější dron svého druhu, nebude ozbrojen a bude řízen ze země. Letouny budou létat zhruba ve výšce 3 až 4 kilometry.

„Letecký most bude použit pouze pro tranzit mezi dvěma tréninkovými místy,“ řekl plukovník John Norris, velitel Joint Multinational Readiness Center v Hohenfels. Dodal, že „dron neponese žádné zbraně.“

Operátor dronu seržant Carson Wilson potvrdil, že Němci nemají důvod k obavám. „Jsme tady, aby lidé věděli, že kamera na letounu slouží k vyhýbání se překážkám, ne ke sledování toho, co lidé dělají,“ řekl.

>> Španělé demonstrovali proti korupci [VIDEO]
>> Americké akcie padají kvůli vládnímu nouzovému režimu [VIDEO]
>> Snowden předložil své svědectví výboru Evropského parlamentu

Překlad článku US opens drone facility in Germany, insists ‘not for spying purposes’
rt.com/news/germany-drones-training-spying-945/

Komentáře
  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat