Německo obvinilo Británii a USA ze špionáže

Zveřejněno 03 července 2013 autorem FreePub

Německá federální prokuratura tvrdí, že se chystá obvinit americké a britské zpravodajské služby.

Podle nové zprávy je to kvůli rozsáhlé špionáži na úřadech Evropské unie.

Britský deník The Independent v neděli napsal, že německý úřad spolkového prokurátora připravuje obvinění po „čerstvém tvrzení, že tajné služby [USA a Velká Británie] špehovaly v daleko větší míře, než se myslelo, německé telefony a internetový provoz.“

V pondělí Německo oznámilo, že předvolá amerického velvyslance kvůli porušení důvěry.

V případě, že jsou tato obvinění pravdivá, tak by tento obrovský sledovací program prokázal „nepřijatelné chování ve stylu Studené války vůči Berlínu,“ řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

Německý týdeník Der Spiegel obvinil americkou NSA z odposlouchávání úřadů Evropské unie ve Washingtonu, New Yorku a Bruselu.

Týdeník uvedl, že americké špionážní agentury sledují zhruba půl miliardy telefonních hovorů, e-mailů a SMS v Německu každý měsíc, jde tak o nejvíce sledovanou zemi v Evropské unii.

>> Snowden: Můžu uveřejňovat informace, které slouží veřejnému zájmu
>> Američané plánují demonstraci proti vládním špionážním programům

„Ve sledovacím programu NSA nebyly zahrnuty státy Kanada, Austrálie, Velká Británie a Nový Zéland, ale Německo bylo pod špionážními útoky,“ dodal Der Spiegel.

Zprávy z minulého týdne odhalily, že britské špionážní agentury spolu s Vládním komunikačním ústředím (GCHQ) sledovali německé telefony a internetový provoz, tato data sdíleli s NSA.

Mezitím francouzský prezident Francois Hollande v pondělí řekl, že jeho země nebude vyjednávat se Spojenými státy v jakékoli oblasti bez záruky, že špionáž skončila.

„Nemůžou probíhat žádná jednání nebo transakce ve všech oblastech, dokud nedostaneme záruky pro Francii, ale i pro celou Evropskou unii a pro všechny partnery Spojených států,“ poznamenal Hollande.

Obvinění proti špionážním agenturám USA a Británie přišla poté, co kontraktor NSA Edward Snowden odhalil tajné americké dokumenty.

Americká informátor ujistil, že bude i nadále zveřejňovat informace o sledovacích programech USA.

Na začátku června Snowden uveřejnil dokumenty, které odhalují, že NSA a FBI tajně shromažďovaly informace o amerických občanech a dalších lidech po celém světě.

Překlad článku Germany to charge UK, US over spying
www.presstv.ir/detail/2013/07/01/311740/germany-to-charge-uk-us-over-bugging

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat