Rubriky | Asie a Pacifik, Evropa

Německý ministr zahraničí: Německo se nezúčastní útoku na Sýrii

Zveřejněno 31 srpna 2013 autorem FreePub

Ministr Guido Westerwelle vyloučil účast Německa, protože se Rada bezpečnosti OSN nedohodla.

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle prohlásil v rozhovoru s německými novinami Neue Osnabruecker Zeitung, že taková vojenská akce „po nás nebyla žádána ani námi zvažována.“

>> Neue Osnabruecker Zeitung: Westerwelle lehnt Beteiligung an Syrieneinsatz ab

Jeho poznámky přichází poté, co se čtvrteční Ruskem svolané zasedání Rady bezpečnosti OSN na ničem nedohodlo.

Jednání, které trvalo necelou hodinu, skončilo, když se účastníkům nepodařilo dosáhnout dohody. Velvyslanci Číny, Francie, Británie, Ruska a USA postupně opouštěli zasedání.

Facebooková stránka zabývající se Sýrií

>> Protest proti útoku na Syrskou arabskou republiku
>> Írán: Útok na Sýrii bude mít za následek zničený Izrael
>> Británie: Válka se Sýrií je legální i bez souhlasu OSN

Setkání Rady bylo podruhé, kdy se stálí členové Rady sešli, aby projednávali usnesení ohledně Sýrie navržené Británií.

Ve středu zasedala Rada bezpečnosti, aby diskutovala o návrhu usnesení, které by mohlo otevřít cestu pro vojenský úder proti Sýrii.

Rusko mezitím zůstává v silné opozici proti cizímu vměšování do této arabské země s tím, že neexistuje žádný důkaz, že by byla syrská vláda zodpovědná za údajný chemický útok, který proběhl minulou středu.

„Rusko se staví proti všem usnesením Rady bezpečnosti OSN naznačující použití síly [nebo] jakéhokoliv řešení, které by mohlo být použito pro vojenské akce proti Sýrii,“ řekl v pátek náměstek ruského ministra zahraničí Gennadij Gatilov.

Řada západních zemí, včetně USA, Francie a Velké Británie, rychle přijala rétoriku války proti Sýrii navzdory skutečnosti, že Damašek kategoricky odmítl tato nepodložená tvrzení a oznámil, že chemický útok ve skutečnosti provedli rebelové jako operaci pod falešnou vlajkou.

Gatilov také ve čtvrtek uvedl, že „Oznámené plány některých států zasadit vojenské údery proti Sýrii jsou naprosto nepokrytě výzvou vůči klíčovým ustanovením Charty OSN a dalším normám mezinárodního práva.“

Čína vyjádřila nesouhlas s jakoukoli vojenskou intervencí v Sýrii a vyzvala ostatní národy, aby tlačily na vyšetřovací tým OSN v Damašku.

„Čína podporuje spravedlivé, objektivní a profesionálně provedené vyšetřování OSN bez jakéhokoli tlaku zvenčí,“ řekl čínský ministr zahraničí Wang Yi a vyzval všechny strany, aby „se zdržely předvídání výsledků, natož aby podnikly nějaký druh akce.“

Západ zesílil výzvy k vojenské akci proti Sýrii poté, co radikálové působící v Sýrii prohlásili 21. srpna, že byly stovky lidí zabity při vládním chemickém útoku na pevnost ozbrojenců na předměstích Damašku Ain Tarma, Zamalka a Jobar.

Řada západních zemí, včetně USA, Francie a Velké Británie, rychle přijala rétoriku války proti Sýrii navzdory skutečnosti, že Damašek kategoricky odmítl tato nepodložená tvrzení a oznámil, že chemický útok ve skutečnosti provedli rebelové jako operaci pod falešnou vlajkou.

Washington řekl, že je ochoten jít do útoku proti Sýrii i bez souhlasu OSN či podpory svých spojenců.

>> Kucinich: Americká válka v Sýrii by se mohla stát Třetí světovou válkou
>> Británie posílá šest stíhaček Typhoon na základnu na Kypru poblíž Sýrie
>> USA posílají k Sýrii pátý torpédoborec

Překlad článku German FM rules out his nation’s role in military strike against Syria
www.presstv.ir/detail/2013/08/30/321236/germany-rules-out-role-in-syria-strike

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat