Rubriky | Evropa

Německý prodej zbraní řídí tajný klub

Zveřejněno 22 března 2013 autorem FreePub

Vedoucí organizace Amnesty International v Německu tvrdě kritizoval nedostatek transparentnosti.

A to transparentnosti ve vývozu zbraní, který kontroluje „malý tajný klub.“

V rozhovoru s Süddeutsche Zeitung řekl Selmin Caliskan, že by „malý a tajný klub“ neměl rozhodovat o tom, která země dostane německé tanky a zbraně, nutí tak k větší transparentnosti ve vývozu zbraní.

Caliskan požaduje po německém parlamentu, aby schválil právně závaznou doložku o lidských právech ohledně vývozu zbraní, dodal, že by měl být prodej zbraní raději řízen německou vládou.

Německo je silně kritizováno za dramatický nárůst prodeje zbraní do arabských států, jako je Saúdská Arábie, i přes jejich špatnou pověst na poli lidských práv.

Podle zprávy zveřejněné mnichovskými novinami Süddeutsche Zeitung ze dne 22. února německý export zbraní do arabských států Perského zálivu dosáhl 1,42 miliard eur v roce 2012.

Zpráva dodává, že je Saúdská Arábie největším odběratelem zbraní ze zemí Perského zálivu, další jsou Bahrajn, Kuvajt, Katar a Spojené arabské emiráty.

Podle zprávy Amnesty International byla německá výzbroj, včetně malých střelných zbraní, munice a vojenských vozidel, masivně nasazena na Blízkém východě a v severní Africe k potlačení pokojných protestů.

Německý ministr obrany Thomas De Maiziere řekl, že prodej německých zbraní arabských státům Perského zálivu slouží k ochraně Izraele. De Maiziere dodal, že je obrana Izraele proti Íránu mnohem důležitější, než situace lidských práv v Saúdské Arábii.

Předseda Křesťansko-sociální unie (CSU) v německém parlamentu Volker Kauder obhajoval prodej německých zbraní do Saúdské Arábie. Řekl německým novinám Welt am Sonntag, ačkoli svoboda náboženství v Saúdské Arábii neexistuje a jsou tam antisemitské tendence, tak tento stát hraje významnou roli v regionu a je protiváhou proti Íránu.

Překlad článku German arms sales controlled by small, secret club
presstv.ir/detail/2013/03/02/291584/secret-club-controls-german-arms-sales

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat