Norská armáda zavede vegetariánské pondělky

Zveřejněno 01 prosince 2013 autorem FreePub

Norská armáda oznámila plán na zavedení bezmasých pondělků.

Armáda se tak snaží bojovat s neobvyklým nepřítelem – klimatickými změnami.

Vojáci budou na striktní vegetariánské dietě jednou týdně s cílem snížit ekologickou stopu u potravin, jejichž výroba přispívá ke globálnímu oteplování.

Mluvčí armády Eystein Kvarving řekl pro agenturu AFP, že tento krok byl „učiněn k ochraně našeho klimatu.“ Dále řekl: „Myšlenkou je podávat jídlo, které je ohleduplnější k životnímu prostředí.“

Kvarving řekl, že tato iniciativa nebyla navržena k úspoře peněz, ale místo toho je o „starosti o naše klima, je o ekologické šetrnosti a zdraví.“

Nový stravovací režim byl vyzkoušen na některých velkých norských vojenských základnách a vojenští šéfové nyní plánují zavést ho u všech jednotek. Doufají, že sníží spotřebu masa až o 150 tun ročně.

Program je chválen organizací „Budoucnost v našich rukách“ (Future in Our Hands, FOH), která si klade za cíl snížit spotřebu přírodních zdrojů společností. FOG tvrdí, že průměrný Nor sní za život více než 1200 zvířat.

„Ministerstvo obrany si zaslouží chválu, protože bere velmi vážně problémy v oblasti klimatu a životního prostředí,“ řekl ředitel organizace FOH Arild Hermstad agentuře AFP.

>> Norsko, Švédsko a Švýcarsko se mají ekonomicky lépe než jejich sousedé v eurozóně
>> Norsko možná zakáže nelékařskou obřízku chlapců
>> AP: Pesticid od Monsanta je jedovatý

Překlad článku Norwegian army placed on strict vegetarian diet
http://www.i/news/world/europe/norwegian-army-placed-on-strict-vegetarian-diet-8951722.html

Na začátku listopadu pořádala vojenská základna Rena (145 kilometrů severně od Osla) své vůbec první „bezmasé pondělí“ (avšak ve čtvrtek) jako součást úsilí o snížení spotřeby masa armádou a ochranu životního prostředí.

V září Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) při OSN uvedla odhad, že zvířata pro chov masa jsou zodpovědná za téměř 15% všech emisí umělých skleníkových plynů.

Norská armáda plánuje otestovat tento koncept na ostatních základnách během příštího roku – a odhaduje, že může snížit svou spotřebu masa až o cca 136 tun ročně, pokud budou zavedeny bezmasé pondělky u všech jednotek v v tuzemsku i zahraničí.

„Zdá se, že si lidi myslí, že dobrý voják nemůže být vegetarián, ale máme hodně vojáků, kteří jsou vegetariáni, takže víme, že to možné je,“ řekl Pal Stenberg, odborník na výživu a námořní velitel, který vede divizi armády pro stravování. „Musíme použít hodně úsilí při komunikaci o přínosech pro životní prostředí a zdravotní výhody.“

Stenberg, který má na starosti výživu 10 000 norských vojáků s 35 000 jídly denně, říká, že vojáci z Rena, kteří vyplnili dotazníky, reagovali dobře na tuto iniciativu.

Nejde o první krok norské armády být víc šetrný k životnímu prostředí. Stenberg řekl, že ozbrojené síly již dosáhly 15% zastoupení biopotravin v jídle.

>> FAO/OSN: Major reductions of greenhouse gas emissions from livestock within reach
>> 19-letý student vyvinul čistící technologii: 7 250 000 tun plastů může zmizet z oceánů
>> Jak být šetrnější k životnímu prostředí

Částečný překlad článku The Norwegian Military Is Fighting Climate Change With ‚Meatless Mondays‘
www.theatlantic.com/international/archive/2013/11/the-norwegian-military-is-fighting-climate-change-with-meatless-mondays/281729/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat