Rubriky | Evropa

Tags |

Norsko možná zakáže nelékařskou obřízku chlapců

Zveřejněno 14 listopadu 2013 autorem FreePub

Norské ministerstvo zdravotnictví zvažuje návrh na regulaci obřízky chlapců.

Některé politické strany vyzývají k úplnému zákazu obřízky nezletilých, což by ovlivnilo židovské a muslimské komunity.

Před dvěma lety ministerstvo dostalo za úkol přezkoumat obřízku a jak by měla být v Norsku praktikována. Ministerstvo ještě nedokončilo svůj postoj, ale má v úmyslu podat legislativní návrh, řekl ministr zdravotnictví Bent Hoie pro největší norské noviny Aftenposten.

Problému se dostal do pozornosti veřejnosti poté, co norská ombudsmanka Anne Lindboe vyzvala k zákazu obřízky chlapců mladších 16 let, pokud to není odůvodněno zdravotními potřebami.

„Není to kvůli špatnému pochopení menšin a náboženských tradic, ale proto, že je tento postup nevratný, bolestivý a riskantní,“ uvedla ombudsmanka.

Postoj ombudsmanky Lindboe sdílí i někteří členové Strany práce, která má nyní v Norsku největší podíl křesel (55 z 169) a je v opozici vůči vládnoucí Konzervativní-progresivní koalici.

„Jako moderní společnost bychom měli pracovat na zamezení praktik, které vystavují děti a další osoby zbytečnému utrpení,“ řekla Ruth Mari Grung ze Strany práce, která je členem parlamentního výboru pro zdravotní a pečovatelské služby.

>> Kamerový systém ohrožuje lidská práva
>> USA chtějí postavit v Jemenu nové Guantanamo
>> Američtí vojenští lékaři se účastnili mučení vězňů

Zákaz je také podporován Středovou stranou, která má v parlamentu 10 křesel.

Ostatní parlamentní strany teprve vyjádří své stanovisko k této otázce. Hoie, člen konzervativců, který byl dříve předseda zdravotního výboru, než se stal ministrem, vyjádřil obavy, že by zákaz donutil skupiny praktikující rituální obřízku dělat ji načerno bez asistence lékařů a tak by to bylo větší zdravotní riziko pro děti.

Norští zákonodárci se také nedohodli, zda by měla být obřízka pokryta z rozpočtu v rámci národního systému zdravotní péče. Některé strany trvají na tom, že by měla být rituální obřízka hrazena rodiči.

Podle deníku každoročně podstoupí v Norsku obřízku zhruba 2000 muslimských a židovských novorozenců.

Regulace rituální obřízky v Evropě se dostala do novinových titulků v červnu, kdy německý soud rozhodl, že tento postup představuje malé ublížení na zdraví a zakázal ji vykonávat na nezletilých. Rozhodnutí vyvolalo celonárodní debatu o konfliktu mezi náboženskou svobodou a ochranou dětí.

Švédsko, Finsko, Dánsko, Island a Grónsko patří mezi evropské země, kde je rituální obřízka chlapců horlivě veřejně diskutována.

>> 26 ohromujících faktů o finském vzdělávacím systému
>> Až 100 000 Britů zveřejní ve jménu vědy svůj genom na Internetu
>> Američané a Britové špehovali organizaci OPEC [VIDEO]


Obrázek je pouze ilustrační.

Překlad článku Norway may ban non-medical circumcision of boys
rt.com/news/norway-ritual-circumcision-ban-644/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat