Rubriky | Ameriky, Evropa

Norsko špehovalo Rusko pro americkou NSA

Zveřejněno 20 prosince 2013 autorem FreePub

Norská rozvědka pro NSA špehovala ruské politiky, energetický sektor a jiné „civilní cíle“.

Přísně tajný dokument získaný bulvárem Dagbladet obsahuje seznamy prokazující, jak Norská zpravodajská služba (NIS) spolupracovala s NSA při špehování Ruska.

Jedna část memoranda s názvem „co partner pro NSA poskytuje“ zahrnuje několik položek. První položka je nazvána „Přístup k ruským cílům na poloostrově Kola,“ který se nachází nedaleko ruských hranic s Norskem a Finskem.

Ačkoli nejsou na poloostrově uvedeny žádné konkrétní cíle, leží téměř celý na sever od polárního kruhu a obsahuje největší koncentraci jaderných zbraním reaktorů a dalších zařízení v Rusku. Následující bod zmiňuje civilní cíle, zejména ty týkající se ruské „energetické politiky.“

Pod nadpisem „úspěchy“ NSA uvádí, že spolupracuje s NIS při „rozšiřování a prohlubování výměny zpravodajských informací se zaměřením na sdílení zpráv a vývoje cílů týkajících se ruské politiky, přírodních zdrojů a energetiky,“ uvedl deník. Dokument tak zmiňuje, že ruští politici byli terčem shromažďování informací, i když nebyla uvedena žádná konkrétní jména.

Boj o arktické přírodní zdroje

Pod ledem a chladnou vodou Severního ledového oceánu jsou ukryty obrovské rezervy přírodních zdrojů, včetně zhruba 20% zásob ropy na světě a kolem 30% zemního plynu. Věří se, že jsou zde i ložiska platiny, zlata a cínu.

Arktické ropné rezervy jsou odhadovány na 90 milionů tun, zemní plyn na 1,67 bilionu kubických metrů a 44 miliard barelů zkapalněného zemního plynu.

Tyto vzácné přírodní zdroje dychtivě hledalo pět zemí sousedících s Arktidou: Kanada, Dánsko, Norsko, Rusko a USA.

Minulý týden ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že na Arktidě budou postaveny nové vojenské jednotky a infrastruktura k ochraně ruské „bezpečnosti a národních zájmů.

Dokument označený jako „přísně tajné“ je datován do 17. dubna 2003 a je podepsán vedoucím úředníkem oddělení NSA pro Norsko. Byl zřejmě napsán krátce po roční plánovací konferenci mezi těmito dvěma zpravodajskými agenturami.

Norská vláda potvrdila pravost dokumentu, ale zdůraznila, že informace v něm obsažené jsou odrazem „amerického pohledu.“

V prosinci vyšlo najevo, že sousední Švédsko také spolupracovalo s americkou NSA při špehování ruských lídrů a zapojilo se i do průmyslové špionáže proti obchodním cílům, jako jsou ruské energetické společnosti.

 

Překlad článku Revealed: Norway spies on Russia for NSA
rt.com/news/nsa-norway-spying-russia-374/

  • Vložit komentář

    Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat